Włosi na marginesie e-bankingu

Włosi na marginesie e-bankingu
Fot. Robert Lidke/aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Marek Lehnert z Rzymu o niechęci Włochów do obrotu bezgotówkowego

#MarekLehnert: Dwadzieścia procent z około 150 tysięcy oddziałów banków znajdujących się w strefie euro, przypada na #Włochy @bezgotowkowa @bezgotowkowo

Włosi nie przepadają za bankowością elektroniczną. Jak wynika  z najnowszego raportu instytutu BEM – Big Data, Economics e Marketing online –  z dostępu do rachunku za pośrednictwem urządzenia elektronicznego i Internetu korzysta tylko 31 procent klientów indywidualnych, podczas gdy średnia w strefie euro wynosi 52 procent (56% w Niemczech i 62% we Francji).

Według raportu to włoskie opóźnienie jest wynikiem „zapóźnienia kulturowego”, pod czym rozumie się zarówno różnice między płciami (e-banking wybiera 36 procent mężczyzn i 26 procent kobiet, a typowym jego użytkownikiem jest młody mężczyzna z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużym mieście i mający do dyspozycji szybkie łącza internetowe, posługujący się biegle przede wszystkim smartfonem), jak również  „bariery technologiczne”, a więc dostęp do szybkiej sieci internetowej oraz zaufanie do tej technologii.

Gorzej jeszcze sytuacja wygląda z punktu widzenia rzeczywistej przepustowości łącza: wynosi ona tu 9,2 Megabit na sekundę, pod tym więc względem Włochy plasują na 28. miejscu w Europie (gorzej jest tylko w Chorwacji, Grecji i na Cyprze).

Dodatkowo dostęp do Internetu nie najwyższej jakości jest na Półwyspie Apenińskim wyjątkowo drogi: łącze gwarantujące prędkość od 4 do 8 Mbps kosztuje o 78% więcej niż średnia europejska, a o prędkości od 8 do 12 Mbps jest droższe aż o 107%!

Jak w wielu dziedzinach życia codziennego, i na tym polu dają o sobie znać różnice między rozwiniętą północą kraju i zaniedbanych południem: przodują więc takie regiony, jak Lombardia, Dolina Aosty, Emilia Romania, Wenecja i Piemont, a najbardziej zapóźnione to Sycylia, Apulia, Kampania, Kalabria i Basilicata.

Dyrektor instytutu BEM Carlo Milani zwraca uwagę, że wzrostowi popularności e-bankingu towarzyszy zmniejszanie się liczby oddziałów banków. Ale jak zauważa Włochy mają to jeszcze przed sobą.
Dwadzieścia procent około 150 tysięcy oddziałów znajdujących się w strefie euro, przypada na Włochy, co oznacza, że jest tu 48 oddziałów na tysiąc mieszkańców. Średnia w strefie euro wynosi 44.