Wkrótce OFE przekształcą się w fundusze inwestycyjne?

Wkrótce OFE przekształcą się w fundusze inwestycyjne?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeszcze w tej kadencji Sejmu Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) przekształcą się w fundusze inwestycyjne, a większość zgromadzonych tam pieniędzy trafi na prywatne konta Polaków - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

#OFE przekształcą się w fundusze inwestycyjne, a większość zgromadzonych tam pieniędzy trafi na prywatne konta Polaków. #emerytury

Temat OFE ma być jedną z priorytetowych spraw rządu Mateusza Morawieckiego.

– Doszło do porozumienia w tej sprawie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską – mówią rozmówcy „Rz”, zbliżeni do rządu. Dziennik przypomina, że to właśnie spory z panią minister co do kształtu reformy spowodowały, że kilka miesięcy temu została ona odłożona na „przyszłą kadencję rządu”.

Najpierw ustawa o PPK, później o OFE

Harmonogram prac nad zmianami OFE nie jest do końca znany, jeśli zaś chodzi o ścieżkę legislacyjną, to najpierw ma się pojawić ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, a później o OFE.

Ministerstwo Finansów w komentarzu przysłanym dziennikowi podkreśla, że „aktualnie prowadzone są konsultacje dotyczące ostatecznego kształtu ewentualnych zmian [w OFE]. Dokonywana jest również ocena ich wpływu m.in. na sektor finansów publicznych, w tym na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również na rynek pracy i gospodarstwa domowe. Decyzja co do dalszego kierunku i kształtu proponowanych zmian powinna zostać podjęta po zakończeniu tych konsultacji i analiz”.

Mateusz Morawiecki, wówczas jako wicepremier i minister rozwoju, przedstawił propozycje zmian w OFE w lipcu 2016 r. jako część Programu Budowy Kapitału.

Rewolucja w systemie zabezpieczenia emerytalnego

„Rz” przypomina, że projekt zmian w OFE oznacza rewolucję w systemie zabezpieczenia emerytalnego – II filar praktycznie przestanie istnieć. Około 75% aktywów netto OFE ma zostać przekształcone w aktywa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych, które mają stanowić głównie akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z kolei 25% obecnych aktywów OFE (gotówka, obligacje czy akcje spółek notowanych na zagranicznych giełdach) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a także zapisanych na subkontach obywateli w ZUS. Jak oceniają eksperci, te 25% to cena za pozwolenie na sprywatyzowanie pozostałych 75% aktywów OFE.

Źródło: ISBnews