WIRON w umowach kredytowych: jeszcze nie teraz, ale prace w bankach trwają

WIRON w umowach kredytowych: jeszcze nie teraz, ale prace w bankach trwają
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Choć oficjalnie banki już mogą udzielać kredytów, bazujących na wskaźniku WIRON zamiast dotychczas stosowanego WIBOR-u, w ofertach instytucji finansowych trudno byłoby znaleźć stosowną propozycję. Banki intensywnie pracują nad tym, by taką możliwość udostępnić swym klientom jak najszybciej.

Czy kupując dziś mieszkanie lub dom, można sfinansować jego nabycie kredytem, bazującym na wskaźniku typu risk-free rate, jakim jest WIRON?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do kilku polskich banków. Okazuje się, iż chętni na zawarcie takiej umowy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, co jest zarazem zgodne z planem sukcesywnego zastępowania dotychczasowych wskaźników nowymi.  

– Obecnie nie mamy produktów opartych o WIRON. W połowie tego roku zamierzamy wprowadzić hipoteki oparte o ten wskaźnik – deklaruje Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego.

Uwzględnienie w ofercie kredytów bazujących na WIRON zapowiada też Bank Pekao.

– Obecnie odpowiednie zespoły w banku pracują nad przygotowaniem zarówno nowej oferty produktowej, jak i rozwiązań technologicznych, aby oferowanie klientom poszczególnych produktów finansowych w złotych było możliwe jak najszybciej i zgodnie z założeniami wdrożenia nowego wskaźnika stopy procentowej WIRON oraz przyjętej w tym zakresie Mapy Drogowej na lata 2023-2024 – czytamy w odpowiedzi, przesłanej przez Departament Komunikacji banku.

Czytaj także: WIRON już możliwy do użycia>>>

Zgodnie z Mapą Drogową

Także w pozostałych instytucjach finansowych nie znajdziemy jeszcze oferty, korzystającej z nowego wskaźnika.

– Bank będzie gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy oraz Mapą Drogową przyjętą przez Narodową Grupę Roboczą. Oferowanie produktów opartych o nowy wskaźnik rozpoczniemy stopniowo. Aktualnie trwają intensywne prace nad dostosowaniem naszej oferty do nowych regulacji, zarówno w zakresie klientów detalicznych, jak i korporacyjnych – zapewniła Małgorzata Witkowska, starszy specjalista w Departamencie Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego.

Czytaj także: Wszystko o WIBOR i WIRON, o co chciałbyś zapytać>>>

mBank i Bank Millennium

Także w mBanku nie zaciągniemy jeszcze zobowiązania, korzystającego z WIRON.

– Nie ustaliliśmy jeszcze daty wprowadzenia produktów opartych o WIRON oraz jakie ewentualne zmiany w strategii sprzedażowej – zauważyła Emilia Kasperczak, ekspert ds. relacji z mediami banku.

Prace nad ofertą uwzględniającą nowy wskaźnik trwają także w banku Millennium, o czym poinformowała nas Mirella Gmur-Dzieduszycka z Departamentu Public Relations tej instytucji. Bank Millennium prowadzi intensywne przygotowania do wprowadzenia projektowanych zmian. Będzie postępował w tej sprawie zgodnie z Mapą Drogową przedstawioną we wrześniu ub. roku przez Narodową Grupę Roboczą – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez bank.

Czytaj także: Sąd Okręgowy w Katowicach uchyla swoje postanowienie co oznacza, że raty kredytu należy spłacać z uwzględnianiem wskaźnika WIBOR>>>

Źródło: BANK.pl