Wieści ze świata

Wieści ze świata
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Amerykanie odwracają pokryzysowe reformy

Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów przyjęła “The Financial CHOICE Act” (http://financialservices.house.gov/choice) – projekt przepisów odwracających reformy dotyczące nadzoru nad sektorem finansowym wprowadzone po wybuchu kryzysu finansowego, czyli tzw. ustawę Dodda-Franka. W myśl nowych przepisów nadzorcy mieliby mniejsze możliwości wpływania na instytucje znajdujące się w trudnej sytuacji. Duże zmiany objęłyby Consumer Financial Protection Bureau zajmujące się ochroną konsumentów usług finansowych. Zmodyfikowane byłoby także funkcjonowanie Rezerwy Federalnej.

Odwrócenie pokryzysowych przepisów dotyczących nadzoru finansowego było jednym z elementów programu wyborczego prezydenta Donalda Trumpa. Mówił on, że wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu sektora powodowało spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Przyjęcie projektu przez komisję jest pierwszym krokiem do uchwalenia ustawy. Ostro sprzeciwiają się mu opozycyjni Demokraci, a Komisja Bankowa Senatu chce zaproponować własne pomysły na reformy dotyczące sektora finansowego w USA.

http://www.reuters.com/article/us-usa-banks-doddfrank-idUSKBN18029N

Zmiana na stanowisko nadzorcy największych amerykańskich banków. W kwietniu skończyła się pięcioletnia kadencja Thomasa Curry’ego na stanowisku “kontrolera waluty” (Comptroller of the Currency https://www.occ.treas.gov). Liczył na to, że pozostanie na stanowisku przynajmniej tymczasowo, bo powołanie nowego szefa OCC może zająć jeszcze kilka miesięcy. Ale prezydent Donald Trump mianował swojego “pełniącego obowiązki”. Został nim Keith Noreika – prawnik, który reprezentował ogólnokrajowe amerykańskie banki przed Sądem Najwyższym. Ten współpracownik Trumpa zajmował się regulacjami bankowymi i doradztwo instytucjom finansowym w zakresie tzw. zasady Volckera (wprowadzonej po wybuchu kryzysu finansowego ograniczającej dużym bankom możliwość dokonywania transakcji na rynkach na własne ryzyko), czy przepisów dotyczących ochrony konsumentów. http://bankingjournal.aba.com/2017/05/treasury-designates-new-comptroller-of-the-currency/

Odejście Curry’ego może mieć konsekwencje dla rozwoju branży fintech w USA. Zabiegał on o wprowadzenie nowego typu ogólnokrajowej licencji bankowej, z której mogłyby korzystać firmy działające na styku finansów i zaawansowanych technologii informatycznych. Przeciwko temu rozwiązaniu protestowały władze poszczególnych stanów, którym zależy na zachowaniu możliwości zarówno wspierania innowacyjnego biznesu, jak i dbania o interesy konsumentów.

http://www.cnbc.com/2017/05/04/us-fintech-charter-imperiled-as-curry-leaves.html

Jesienią wybór nowej siedziby dla nadzorców. W październiku powinno być wiadomo, dokąd przeniesie się z Londynu EBA – Europejski Urząd ds. Nadzoru Bankowego. Przeprowadzka była jednym z tematów ostatniego szczytu przywódców państw unijnych poświęconego negocjacjom w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował, by do czerwca ustalić kryteria dotyczące tego, do jakiego kraju ma trafić siedziba EBA oraz innej unijnej agendy – EMA (zajmującej się dopuszczaniem leków do sprzedaży na terenie Unii).

http://www.politico.eu/article/decision-on-eu-agencies-relocation-from-uk-likely-in-october/

Poważnym kandydatem do “przejęcia” EBA jest Francja. Prezydent Francois Hollande wysłał w tej sprawie list do Jean-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Miał w nim przekonywać np., że we Francji ma siedzibę połowa z ośmiu największych unijnych banków. Wcześniej chęć ulokowania u siebie EBA zgłaszali Niemcy, ale także Włosi, Szwedzi i Polacy.

http://www.express.co.uk/news/world/800486/brexit-france-germany-battle-european-banking-authority-london-headquarters-relocation

City niezadowolone z bonusów. Zaledwie 23 proc. pracowników banków w londyńskim City jest usatysfkacjonowane poziomem bonusów za 2016 r. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Emolument https://www.emolument.com/home.do. Wzięło w niej udział ponad 1,6 tys. pracowników 18 banków. Do najbardziej niezadowolonych należą pracownicy Deutsche Banku, Credit Suisse i BNP Paribas.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-05-05/only-a-quarter-of-london-s-bankers-were-happy-with-their-bonuses

Deutsche Bank niedawno zmniejszył łączną kwotę przeznaczoną na premie o połowę. Credit Suisse początkowo był nawet gotów poszerzyć fundusz premiowy dla menedżerów wysokiego szczebla, ale po tym, jak zaprotestowali inwestorzy, wycofał się z tej decyzji. CS miał w ubiegłym roku 2,4 mld dolarów straty.

https://www.financemagnates.com/institutional-forex/brokerage/london-banking-bonus-yield-widespread-discontent-study-shows/

Indie walczą z górą złych kredytów. Indyjski Bank Rezerwowy (RBI) dostał nowe uprawnienia, które mają doprowadzić do ograniczenia problemu złych kredytów w drugim pod względem liczby mieszkańców kraju na świecie. Złe kredyty wynoszą tam 180 mld dolarów, ale według niektórych szacunków może to być nawet 300 mld dolarów (duża część największych firm zmaga się z problemem wysokiego zadłużenia). Oficjalnie odsetek należności zagrożonych przekroczył w ub.r. 9 proc. To najwięcej od 2003 r. Pod koniec minionej dekady wynosił niewiele ponad 2 proc.

Bank centralny będzie mógł m.in. nakazać komercyjnym kredytodawcom wszczęcie procedury upadłościowej wobec niespłacających kredyty klientów. Szczegóły nowych rozwiązań mają być zaprezentowane w najbliższych dniach. Wiadomo, że 60 największych problematycznych zaangażowań ma być zrestrukturyzowane w ciągu dziewięciu miesięcy.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-05-05/india-gives-central-bank-new-powers-to-resolve-bad-loan-problems

Sposób na kolejki? Aplikacja na smartfon. State Bank of India – największy bank na Półwyspie Indyjskim, mający ponad ćwierć miliona pracowników i pół miliarda klientów – znalazł sposób na ograniczenie kolejek w oddziałach. Opracował specjalną aplikację na smartfon, za pomocą której można umówić się na wizytę w placówce. Jeden “bilet” uzyskany przez aplikację pozwala na skorzystanie z maksymalnie pięciu usług.

http://profit.ndtv.com/news/banking-finance/article-how-to-avoid-queue-at-sbi-branches-1690240

Łukasz Wilkowicz

Dziennik Gazeta Prawna