Wielkopolska – czołowy producent rolny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140623.pkr.01.400xSilna pozycja w produkcji roślinnej, pierwsze miejsce w kraju w hodowli trzody chlewnej, wiele zakładów przetwórczych, dochodowe, specjalistyczne gospodarstwa - to tylko niektóre z cech województwa wielkopolskiego, które spowodowały, że kolejny Polski Kongres Rolnictwa zawitał właśnie do Poznania.

„Obecnie jednym z najważniejszych zadań resortu rolnictwa jest rozplanowanie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020” – powiedziała podczas otwarcia Kongresu podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk. Bowiem jak prognozują  eksperci, to mogą być ostatnie tak duże środki przeznaczone na polską wieś i rolnictwo. Dlatego tak istotne jest ich właściwe rozdysponowanie, które ma przyczynić się do dalszego wzrostu konkurencyjności sektora.

Minister dodała, że „w kwietniu wysłaliśmy do Komisji Europejskiej projekt rozdysponowania 13,5 mld euro na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mam nadzieję, że w czwartym kwartale roku otrzymamy oficjalną odpowiedź, która da realne podstawy do wykorzystywania wsparcia”.

W debacie otwierającej Polski Kongres Rolnictwa w Poznaniu uczestniczył także Piotr Walkowski, poseł na Sejm i prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. „Wielkopolska przoduje w produkcji zwierzęcej. Jesteśmy 1. producentem trzody chlewnej w kraju (udział na poziomie 32%), 2. w pogłowiu owiec. Wartość rocznej produkcji roślinnej i zwierzęcej to 13 miliardów, tym samym to 17,5% wartości krajowej”. Na terenie województwa istnieje także wiele prężnych zakładów przetwórczych, w tym 100 młynów, ok. 1000 zakładów przetwórczych mięsa, 60 mleczarni.

O wielkopolskich sukcesach i działaniach Urzędu Marszałkowskiego opowiadał także Krzysztof Grabowski – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego. „Promujemy tradycję kulinarną regionu poprzez Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Na przestrzeni kilku lat liczba podmiotów, które posługują się znakiem wzrosła do 100”. Przedstawiciel Urzędu podkreślił jednocześnie potrzebę wsparcia dla Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które pełnią ważną rolę. Między innymi poprzez organizację targów, szkoleń, seminariów czy poprzez sieci gospodarstw demonstracyjnych, które edukują uczniów szkół i uczelni rolniczych.

140623.pkr.02.550x

Trzecie spotkanie z cyklu Polskiego Kongresu Rolnictwa było wydarzeniem towarzyszącym II Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska 1989-2014, pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa, który przedstawił historię targów. Szczególnie skupiając się na wystawach rolniczych, z których Poznań słynie w całej Europie.

Ważnym tematem poruszonym na debacie otwierającej było finansowanie rolnictwa i obszarów wiejskich przez banki spółdzielcze. Podmioty te odegrały ogromną rolę dla rozwoju przedsiębiorczości na wsi i w małych miasteczkach, szczególnie od czasu pojawienia się w Polsce kryzysu gospodarczego. „W ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej funkcjonuje 206 banków, które w 2013 r. wsparły ponad 1000 inicjatyw wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Współpracujemy z różnymi instytucjami, tj. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej czy Lokalne Grupy Działania. Współpracując z ARiMR sfinansowaliśmy 15,5 tysięcy inwestycji” – powiedział prezes zarządu SBG Banku Ryszard Lorek.

Marek Borowski, zastępca prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił aktualne problemy z jakimi boryka się ta organizacja samorządu rolniczego. „Izby rolnicze działają na podstawie ustawy z 1995 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło w polskich realiach (chociażby podział administracyjny kraju), stąd rodzi się mnóstwo problemów i ograniczeń w naszym funkcjonowaniu” – zasygnalizował wiceprezes.

Polski Kongres Rolnictwa to wydarzenie cykliczne składające się z 10 spotkań na terenie całego kraju. Jego organizatorem jest Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Rolnej i Ochrony Środowiska. Poznańska edycja Kongresu odbywała się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Ministra Rolnictwa i R    ozwoju Wsi, prezesa Agencji Rynku Rolnego, Głównego Inspektora Sanitarnego, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, posłów do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba i Jarosława Kalinowskiego, posła na Sejm Piotra Walkowskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. IV Polski Kongres Rolnictwa odbędzie się 25 sierpnia we Wrocławiu. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Źródło: Polski Kongres Rolnictwa w Poznaniu