Wielkanocny rajd na giełdach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

gielda.035.400x300Główne giełdy europejskie we wtorek kontynuowały rozpoczętą tuż przed świętami zwyżkę. Szczególnie dobrze radził sobie wskaźnik we Frankfurcie, zwyżkujący pod koniec dnia o prawie 1,9 proc. Nasze indeksy z tego optymizmu także skorzystały, ale zdobycze byków były o połowę mniejsze.

Poświąteczną sesję warszawscy inwestorzy zaczęli bardzo asekuracyjnie. Indeksy największych spółek oraz szerokiego rynku trzymały się blisko czwartkowego zamknięcia. Jedynie wskaźniki małych i średnich firm zwyżkowały na otwarciu po 0,4-0,5 proc. Nastroje szybko się poprawiły pod wpływem optymizmu na głównych parkietach europejskich. Podążający za DAX-em WIG20 szedł w górę, jednak z dynamiką o połowę słabszą. Wczesnym popołudniem zyskiwał 0,8 proc., podobnie jak wskaźniki pozostałych segmentów naszego rynku.

W gronie blue chips zdecydowanie przeważały walory zyskujące na wartości. Wczesnym popołudniem po kilka dziesiątych procent pod kreską znajdowały się jedynie akcje Aliora, Eurocash, JSW, Orange i PGE. Za odrabianie strat wzięły się energicznie papiery, które ostatnio najmocniej ucierpiały. Akcje Kernela drożały o ponad 4 proc., a walory LPP rosły o ponad 3,5 proc. Po ponad 1 porc. W górę szły po południu papiery PKO i PGNiG. Spośród trzydziestki dużych spółek przekraczającą 2 proc. zwyżką wyróżniały się akcje Banku Handlowego.

W segmencie średniaków wczesnym popołudniem na minusie znajdowała się około jedna trzecia walorów. W tej grupie prym wiodły zniżkujące o ponad 3 proc. papiery Action, odchorowujące informację o emisji akcji bez prawa poboru. O ponad 2 proc. taniały walory Elektrobudowy, docierając do poziomu najniższego od prawie dwóch lat. Gwiazdą były drożejące o niemal 7 proc. akcje Kopeksu w reakcji na rekomendację kupna wydaną przez IDM i wycenę, sięgającą 19,2 zł, czyli poziomu o 55 proc. wyższego niż kurs czwartkowego zamknięcia. Kilka dni wcześnie walory spółki zaliczyły mocną przecenę i dotarły do dołka z końca stycznia. Po 4,5 proc. zwyżkowały akcje Astarty i Getinu, poszkodowane w wyniku wydarzeń na Ukrainie. Niewiele ustępowały im papiery Vistuli. Na szerokim rynku uwagę zwracał przekraczający 20 proc. skok notowań walorów Agrotonu. W czołówce znalazły się także akcje Coal Energy i Sadovaya. WIG Ukraina zyskiwał ponad 2 proc. O ponad 15 proc. drożały akcje Orco, po informacji o przejęciu od swej spółki zależnej należności wobec Pekao, związanych z apartamentowcem Złota 44.

Bardzo dobre nastroje panowały na głównych giełdach europejskich. Po porannej zwyżce o kilka dziesiątych procent, indeksy w Paryżu i Londynie wczesnym popołudniem zwyżkowały po około 1 proc. O 1,5 proc. w górę szedł niemiecki DAX, kontynuując trwający od trzech sesji rajd, w wyniku którego zyskał już ponad 4 proc., zacierając fatalne wrażenie po silnym tąpnięciu z 15 kwietnia i odrabiając sporą część strat po niedawnej korekcie. We wtorek lepiej od DAX-a radził sobie jedynie rosnący o ponad 2 proc. indeks giełdy ukraińskiej. Wall Street wystartowała z niewielką zwyżką, a byki powoli zwiększały jej skalę. Po godzinie handlu tamtejsze główne indeksy zyskiwały po 0,4 proc., a Nasdaq szedł w górę o 0,8 proc.

WIG20, WIG30 i WIG ostatecznie zwyżkowały po 1 proc., mWIG40 wzrósł o 1,2 proc., WIG50 o 0,9 proc., a WIG250 o 0,5 proc. Obroty wyniosły zaledwie 461 mln zł.

Roman Przasnyski,
Open Finance