Wielka Brytania zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji

Wielka Brytania zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji
Fot. stock.adobe.com/uzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek, że w ślad za USA i Unią Europejską podejmuje kolejne środki przeciwko Rosji, zakazując brytyjskim podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów i państwowym funduszem majątkowym.

„Rząd Wielkiej Brytanii niezwłocznie podejmie wszelkie niezbędne kroki, by wprowadzić w życie ograniczenia zakazujące brytyjskim osobom fizycznym i prawnym dokonywania transakcji finansowych z CBR (bankiem centralnym Rosji – przyp. red.), rosyjskim Narodowym Funduszem Bogactwa i Ministerstwem Finansów Federacji Rosyjskiej” – oświadczył rząd, dodając, że w tym tygodniu zostaną ogłoszone kolejne decyzje.

Czytaj także: UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji >>>

„Działania te pokazują naszą determinację w stosowaniu surowych sankcji gospodarczych w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę” – powiedział minister finansów Rishi Sunak. „Bank Anglii nadal podejmuje wszelkie działania, aby wesprzeć rząd w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę” – dodał gubernator Banku Anglii Andrew Bailey.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Nowe sankcje obejmują też kolejne ograniczenia wobec rosyjskich instytucji finansowych oraz działania uniemożliwiające rosyjskim firmom emisję zbywalnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania oświadczyła, że będzie miała „prawo uniemożliwić wskazanym bankom dostęp do funta szterlinga i rozliczanie płatności za jej pośrednictwem”. 

Źródło: PAP BIZNES