Wielka Brytania nakłada sankcje na kolejnych 370 osób i podmiotów z Rosji i Białorusi, zakazuje eksportu towarów luksusowych i podnosi cła

Wielka Brytania nakłada sankcje na kolejnych 370 osób i podmiotów z Rosji i Białorusi, zakazuje eksportu towarów luksusowych i podnosi cła
Fot. stock.adobe.com/photoguns
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

Sankcje nałożono ponadto na obecnego premiera Rosji Michaiła Miszustina i rzeczniczkę ministerstwa spraw zagranicznych Marię Zacharową, firmę Internet Research Agency, która jest „fabryką trolli”, a także na 51 oligarchów i członków ich rodzin, których łączny majątek szacowany jest na ponad 100 mld funtów.

Są wśród nich Michaił Fridman, założyciel Alfa Banku, największego niepaństwowego banku w Rosji, Piotr Awen, który do marca był jego prezesem, German Chan, współzałożyciel konsorcjum Alfa Group, Wiktor Wekselberg, właściciel konglomeratu Renova Group, Aleksiej Mordaszow, właściciel największego w Rosji producenta stali czy Aleksiej Melniczenko, właściciel jednego z największych na świecie producentów nawozów sztucznych.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Posuwamy się dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w uderzaniu w tych, którzy są najbliżej Putina – od największych oligarchów, przez jego premiera, po propagandystów, którzy szerzą jego kłamstwa i dezinformację.

„Pociągamy ich do odpowiedzialności za współudział w zbrodniach popełnionych przez Rosję na Ukrainie. Ściśle współpracując z naszymi sojusznikami, będziemy nadal zwiększać presję na Putina i odcinać finansowanie rosyjskiej machiny wojennej” – oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Nałożone sankcje polegają na zamrożeniu aktywów posiadanych przez dane osoby i podmioty na terenie Wielkiej Brytanii, zakazie dokonywania z nimi jakichkolwiek transakcji finansowych przez obywateli i podmioty brytyjskie, a w przypadku osób fizycznych, także na zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania zakazuje eksportu do Rosji towarów luksusowych i podnosi cła importowe

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił także we wtorek zakaz eksportu towarów luksusowych do Rosji i podwyższył o 35 punktów proc. cła na import z tego kraju szeregu produktów, w tym wódki.

Jak przekazał w wydanym oświadczeniu brytyjski rząd, szczegółowa lista produktów, które będą objęte zakazem eksportu zostanie ogłoszona wkrótce, ale najprawdopodobniej znajdą się na niej m.in. luksusowe samochody, ekskluzywna moda i dzieła sztuki. Ponadto rząd wycofuje wszelkie wsparcie finansowe dla eksportu do Rosji i Białorusi, co oznacza, że nie będzie już wydawać żadnych nowych gwarancji, kredytów i ubezpieczeń dla eksportu do tych krajów.

Jeśli chodzi o cła importowe, to wszystkie dotychczasowe stawki – różne dla różnych grup produktów – zostaną podwyższone o 35 punktów proc. Dotyczy to następujących produktów: żelazo, stal, nawozy, drewno, opony, kontenery kolejowe, cement, miedź, aluminium, srebro, ołów, ruda żelaza, resztki/odpadki żywności, napoje, alkohole i ocet, szkło i wyroby szklane, zboża, nasiona oleiste, papier i tektura, maszyny, dzieła sztuki, antyki, skóry naturalne i sztuczne futra, statki, ryby białe. Łączna wartość importu tych produktów wynosiła 900 mln funtów.

„Nasze nowe taryfy jeszcze bardziej odizolują rosyjską gospodarkę od światowego handlu, zapewniając, że nie będzie ona czerpać korzyści z międzynarodowego systemu opartego na zasadach, których nie przestrzega” – oświadczył brytyjski minister finansów Rishi Sunak.

Tylko w styczniu tego roku Wielka Brytania wyeksportowała do Rosji towary o wartości 193 mln funtów, a w całym roku 2021 – 3 mld funtów.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę kilka brytyjskich marek luksusowych, podobnie jak wiele marek z innych krajów, wycofało się z działalności w Rosji lub ją zawiesiło, m.in. producenci samochodów Jaguar Land Rover i Aston Martin oraz dom mody Burberry.(

Wcześniejsze sankcje Wielkiej Brytanii

Wraz z wtorkową decyzją liczba osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi, na które Wielka Brytania nałożyła sankcje od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego, przekroczyła tysiąc. Już wcześniej sankcjami objęci zostali m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i 386 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy głosowali za uznaniem niepodległości Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Źródło: Bartłomiej Niedziński, PAP BIZNES