Większość Ukraińców zadowolona z pracy w Polsce. Zostaną na dłużej?

Większość Ukraińców zadowolona z pracy w Polsce. Zostaną na dłużej?
Fot. stock.adobe.com/theartofpics
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Doświadczenie pracy pozytywnie ocenia 70% ukraińskich migrantów zarobkowych, wynika z raportu opracowanego przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG), zaprezentowanego podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu. Na długotrwałe zatrudnienie zdecydowałoby się 40% badanych, jeśli wzrosną płace.

Doświadczenie pracy pozytywnie ocenia 70% ukraińskich migrantów zarobkowych #Ukraińcy #praca

„Z badania wynika, że aż dla 27% ukraińskich migrantów zarobkowych trudności podczas pracy w Polsce powodowała nieznajomość języka. Na ciężkie warunki pracy i złe warunki zamieszkania narzeka 25% badanych. Dla 30% pracowników z Ukrainy właśnie to stało się powodem do rezygnacji z pracy” – czytamy w raporcie.

„Np. bezpłatne kursy językowe, ułatwienie procesu legalizacji, dostępne porady prawne oraz infolinia w języku ukraińskim – to pozwoliłoby pracownikom z Ukrainy czuć się w Polsce bardziej komfortowo i eliminowałoby patologie, występujące po obu stronach granicy” – powiedział prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: 3/4 pracowników z Ukrainy chce zostać w Polsce >>>

Zmiany przepisów w zatrudnianiu obcokrajowców

Radca minister Elżbiety Rafalskiej Magdalena Sweklej przypomniała podczas debaty w Świnoujściu, że na początku 2018 r. weszły w życie zmiany przepisów w zatrudnianiu obcokrajowców, podano także.

„Przyznała również, że w najbliższym czasie rząd nie zaskoczy pracodawców nowymi przepisami w tym zakresie” – czytamy dalej.

Trwają prace nad nową polityką migracyjną

„Natomiast pracujemy nad nową polityką migracyjną, której elementem jest polityka integracyjna. W jej ramach zostaną wygospodarowane pieniądze, które posłużą do prowadzenia kampanii informacyjnej skierowanej do zagranicznych obywateli znajdujących zatrudnienie w Polsce” – powiedziała Sweklej, cytowana w komunikacie.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1 025 osób badania migrantów zarobkowych z Ukrainy na zlecenie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Foreign Personnel Service przez Centrum Badań Społecznych Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska” w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie”.

Źródło: ISBnews