Większość Polaków woli płacić kartą lub telefonem. Gotówka w odwrocie?

Większość Polaków woli płacić kartą lub telefonem. Gotówka w odwrocie?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla 60% Polaków płatność kartą lub telefonem jest preferowaną formę realizacji transakcji. Zmienia się też percepcja płatności bezgotówkowych - Polacy zaczynają traktować ich dostępność jako coś naturalnego i oczywistego, podobnie jak dostęp do internetu, wynika z badania eService "Postawy Polaków wobec form płatności".

Dla 60% Polaków płatność kartą lub telefonem jest preferowaną formę realizacji transakcji #płatności #gotówka #eService

„Wyniki tegorocznego badania wskazują na utrzymywanie się trendów zauważonych w ubiegłym roku. Stale rośnie bezgotówkowość społeczeństwa. Aktualnie już 60% badanych wskazuje płatności bezgotówkowe jako preferowaną formę płacenia. Na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku utrzymuje się odsetek respondentów preferujących gotówkę, stanowią oni 31% populacji. Do 9% spadł udział osób niezdecydowanych, z której formy płatności wygodniej im korzystać” – powiedziała Dorota Osek, psycholog ekonomiczny z instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia, który na zlecenie eService zrealizował badanie.

Przybywa miejsc, w których można płacić kartą lub telefonem

Ponad 82% badanych zauważyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększenie liczby miejsc, w których można płacić kartą lub telefonem, choć jednocześnie 59% skarży się, że co najmniej raz w miesiącu jest w sytuacji, w której może zapłacić tylko gotówką.

eService wskazał, że jednym z zaskakujących wniosków badania jest fakt, że dla 78% badanych przy wyborze miejsca zamieszkania ważnym czynnikiem byłaby dostępność w okolicznych sklepach możliwości płacenia kartą lub telefonem – to o 9 pkt proc. więcej wskazań niż dla czynnika, jakim jest odległość od miejsca zamieszkania przyjaciół, a nawet rodziny.

„To, że dostępność miejsc, w których można płacić kartą jest postrzegana jako bardziej istotna przez osoby, które natknęły się na brak takiej możliwości pokazuje, że dzisiaj są to rzeczy tak oczywiste jak dostęp do internetu, ciepła woda w kranie czy prąd w gniazdku. Dopiero kiedy nie możemy z nich skorzystać, zdajemy sobie sprawę z ich ważności” – powiedziała prezes eService Joanna Seklecka, cytowana w komunikacie.

Rośnie udział płatności bezgotówkowych przy transakcjach na małe kwoty

Z badania wynika także, że udział płatności bezgotówkowych przy transakcjach na małe kwoty w ciągu roku wzrósł do 19% (płatności do 10 zł), a nawet 28% (płatności od 10 do 50 zł). Na podobnym do ubiegłorocznego poziomie utrzymuje się odsetek osób używających przy drobnych zakupach obu form płatności.

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2018 r., przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService. Wykorzystano technikę CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym będącym własnością ARC Rynek i Opinia (www.epanel.pl), posiadającym ok. 55 tysięcy panelistów. Badania objęły 1000 osób w wieku 18-65 lat. Struktura do badania przygotowana została na podstawie danych IPSOS Polska.

Źródło: ISBnews