Większa niezależność farmaceutów, za sprawą ustawy, wejdzie w życie od 16 kwietnia 2021 roku, co jeszcze zmienią nowe przepisy?

Większa niezależność farmaceutów, za sprawą ustawy, wejdzie w życie od 16 kwietnia 2021 roku, co jeszcze zmienią nowe przepisy?
Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska. Fot. GRP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ustawa o zawodzie farmaceuty, która 15 stycznia została opublikowana w Dz.U., to ważna i wyczekiwana przez branżę zmiana. Przedstawiciele sektora podkreślają, że to przełom i jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich 30 lat w polskiej farmacji ‒ pisze w komentarzu Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Wprowadzone regulacje wpłyną nie tylko na zwiększenie roli przedstawicieli tego zawodu w systemie opieki zdrowotnej i wykorzystanie umiejętności farmaceutów, ale również na aspekt pro-pacjencki – możliwość kompleksowej opieki farmaceutycznej.

Od kwietnia niektóre recepty wystawi farmaceuta

Praca farmaceuty oprócz sprzedaży leków oznacza również dbałość o indywidualną farmakoterapię ‒ doradztwo i analizę wszystkich stosowanych przez pacjenta leków i suplementów diety, a nawet dbałość o optymalizację kosztów.

Specjaliści od drugiej połowy kwietnia br. będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego, takiego jak: glukometr, nebulizator, inhalator, pulsoksymetr czy ciśnieniomierz.

Ustawa przyznaje również farmaceutom prawo do wykonywania prostych badań diagnostycznych, jednak w najbliższym czasie niezbędne będzie doprecyzowanie szczegółów, tj. katalogu badań jakie będą wykonywane w aptece.[1]

Specjaliści będą mogli udzielić pacjentowi konsultacji, w tym przeprowadzić instruktaż obsługi sprzętu medycznego

Najistotniejszą regulacją, która jest adresowana przede wszystkim do pacjentów chorujących przewlekle, jest umożliwienie farmaceutom wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

Czytaj także: Spada liczba aptek, a co z dostępem do leków?

Nowa forma współpracy na linii lekarz – farmaceuta

Nowa ustawa pozwoli również na zmianę postrzegania tego zawodu, wzmocnienie pozycji farmaceutów w systemie ochrony zdrowia oraz wzmocni współpracę na linii lekarz – farmaceuta.

Obecnie, powołując się na badania dr hab. Agnieszki Skowron, 89 proc. społeczeństwa nigdy nie słyszała o opiece farmaceutycznej. [2]

Tymczasem, farmaceuci to niezbędne ogniwo i duże wsparcie dla branży medycznej, co pokazała zresztą pandemia COVID-19, kiedy na początku pierwszej fali zachorowań, ze względu na trudny dostęp do lekarzy POZ, wystawiali oni recepty w aptekach dla pacjentów z chorobami przewlekłymi lub w stanie zagrożenia życia, powołując się na specustawę w sprawie koronawirusa.

Większa niezależność farmaceutów za sprawą ustawy wejdzie w życie od 16 kwietnia br., a w przypadku zapisu dot. wystawiania recept, do 16 stycznia 2022 roku. Od tego momentu będziemy obserwować adaptację do nowych wytycznych i zasad.

Farmaceuci to niezbędne ogniwo i duże wsparcie dla branży medycznej, co pokazała zresztą pandemia COVID-19

Warto również zauważyć, że od 1 kwietnia 2020 r. farmaceuci, poprzez zmianę ustawy Prawo farmaceutyczne uzyskali możliwość wystawiania recept Pro familiae i Pro auctore, co z pewnością jest kolejnym krokiem do rozszerzenia ich kompetencji zawodowych.

Nie wszystkie regulacje są już doprecyzowane

Niemniej, na długofalowe efekty wprowadzenia nowych regulacji musimy jednak poczekać. Wdrożenie nowo obowiązujących zasad z pewnością będzie dużym wyzwaniem, jako, że wiele kwestii nie zostało do tej pory doprecyzowanych.

18 lutego 2021 r. udostępniamy bezpłatnie webinarium dotyczące tego, co dokładnie zmieni się od kwietnia i jak farmaceuci powinni dostosować się do nowych zasad

Z tego względu w Gedeon Richter zdecydowaliśmy się na współpracę z cenioną prawniczką specjalizującą się w prawie farmaceutycznym i medycznym, Moniką Bartwicką i już 18 lutego udostępniamy bezpłatnie webinarium dotyczące tego, co dokładnie zmieni się od kwietnia i jak farmaceuci powinni dostosować się do nowych zasad.

Wierzymy w to, że ustawa o zawodzie farmaceuty to dopiero początek zmian legislacyjnych w branży i w najbliższym czasie doczekamy się kolejnych, zdecydowanych ruchów i konkretnych narzędzi wspierających: RTR, o którym w polskim rządzie rozmawia się od lat, ulg podatkowych czy dofinansowania na B+R.


[1] https://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/uozf-wazna-dla-farmaceutow-i-propacjencka,41812.html

[2] https://tvrepublika.pl/Wsparciem-dla-kadry-medycznej-w-leczeniu-moga-byc-farmaceuci-Ustawa-o-Zawodzie-Farmaceuty-wlasnie-wchodzi-w-zycie,111311.html

Źródło: aleBank.pl