Więcej nowych zamówień w przemyśle w czerwcu

Więcej nowych zamówień w przemyśle w czerwcu
Fot. stock.adobe.com/BGStock72
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 16,8% r/r w czerwcu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny.

„Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w czerwcu br. była o 16,8% wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport – o 20,9% wyższa (wobec wzrostu odpowiednio przed miesiącem o ok. 26% ogółem oraz ok. 23% na eksport, a przed rokiem rok – o ok. 34% ogółem i ok. 32% na eksport). Nowe zamówienia zwiększyły się w skali roku w większości badanych działów, w tym w największym stopniu w podmio tach specjalizujących się w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o ok. 53%. Bardziej niż przeciętnie w badanych przedsiębiorstwach nowe zamówienia wzrosły także w produkcji: papieru i wyrobów z papieru, maszyn i urządzeń, wyrobów tekstylnych, wyrobów farmaceutycznych, metali oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Mniejszą niż przed rokiem wartość nowych zamówień notowano natomiast w produkcji: komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży oraz urządzeń elektrycznych” – poinformował GUS w komunikacie.

Czytaj także: GUS: produkcja przemysłowa w górę o 10,4 proc. rdr w czerwcu; ceny producentów wzrosły aż o 25,6 proc. rdr >>>

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

Wydajność w przemyśle wzrosła o 12,3 proc. rdr w styczniu-czerwcu

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 12,3% r/r w okresie styczeń – czerwiec 2022 r., poinformował również GUS w komunikacie.

W tym czasie zatrudnienie wzrosło o 1,2%, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 11,1%, podano w komunikacie.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, ISBnews