Wiceprezesi banków odpowiadający za ryzyko: kredyty – mniej i drożej

Wiceprezesi banków odpowiadający za ryzyko: kredyty – mniej i drożej
Fot. stock.adobe.com/kevers
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Uważam, że wchodzimy w model, w którym konsument nie ma obowiązku odpowiadać za jakiekolwiek swoje decyzje" - mówił wiceprezes BNP Paribas Bank Polska Wojciech Kembłowski podczas debaty na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie, w której wzięli udział członkowie zarządów banków nadzorujący obszary zarządzania ryzykiem.

„Skłonność do udzielania kredytów hipotecznych może być ograniczona, jeżeli sytuacja regulacyjna będzie nieprzewidywalna” – powiedział przedstawiciel BNP Paribas i dodał – „Musimy mieć stabilne środowisko do tego, aby dalej finansować i udzielać kredytów hipotecznych”.

Zdaniem Joanny Erdman, wiceprezes ING Bank Śląskiego, planowana zmiana stawki WIBOR nie sprzyja budowaniu stabilnego portfela kredytów hipotecznych.

W kwestii finansowania gospodarki stwierdziła: „Żeby akcja kredytowa mogła rozkręcać się w sposób bezpieczny, to przede wszystkim powinno być co finansować. Inwestycje przemysłowe nie rozwijają się w takim tempie, jakie byśmy sobie życzyli zobaczyć.”

Czytaj także: EKF 2022: co niepokoi prezesów największych polskich banków? >>>

Mniejsze kapitały banków, mniejsze finansowanie gospodarki

Wiceprezes PKO BP Piotr Mazur zwrócił uwagę, że planowane regulacje wpłyną na obniżenie kapitałów, co będzie miało wpływ na zdolności finansowania sektora.

„Spadające kapitały powodują, że nasi najwięksi klienci mają już problem, żeby znaleźć finansowanie w Polsce, po raz pierwszy zadziałały limity koncentracji”.

Wiceprezes Banku Handlowego Barbara Sobala przyznała, że w obecnej sytuacji należy liczyć się ze wzrostem cen produktów bankowych.

„Będziemy musieli przemodelować swoje modele, zapewne tak, aby wszystkie takie nieprzewidziane ruchy znalazły się w cenach przyszłych produktów. Oczywiście produkty będą droższe (…) i pewnie to jest perspektywa na najbliższy czas” – powiedziała Sobala.

Kosztowne wakacje kredytowe

Wiceprezes mBanku Marek Lusztyn ocenił, że wprowadzenie wakacji kredytowych będzie szczególnie dotkliwe dla banków hipotecznych.

„Ich odpisy na wakacje kredytowe będą proporcjonalnie dużo większe niż banków uniwersalnych” – powiedział Lusztyn.

Wiceprezes Banku Pekao, Marcin Gadomski poinformował, że obecnie nie widać pogorszenia jakości portfeli kredytowych banków, ale sytuacja w tym zakresie może się zmienić w 2023 roku.

„Perspektywy dla jakości portfela w okolicy końca tego roku i początku przyszłego roku zdecydowanie się pogarszają” – powiedział Gadomski.

Źródło: PAP BIZNES