Wicepremier Sasin: w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny

Wicepremier Sasin: w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny
MAP / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Polsce jest miejsce na budowę jednego koncernu multienergetycznego, uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wcześniej o planach tworzenia takiego podmiotu mówił prezes PKN Orlen.
Wicepremier @SasinJacek: mógłbym się podpisać pod słowami, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny @MAPGOVPL

„Mógłbym się podpisać pod słowami, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny” – powiedział Sasin dziennikarzom.

„Myślimy dzisiaj o tym, by zbudować podmiot, który będzie mógł nawiązać konkurencję na rynku międzynarodowym, dlatego nie możemy naszych sił rozdrabniać, a musimy kumulować możliwości inwestycyjne” – dodał.

Na pytanie, czy oznacza to, że PKN Orlen będzie chciał w kolejnym kroku przejąć PGNiG, wicepremier odpowiedział, że nie wyklucza żadnej ewentualności. „Na razie koncentrujemy się na finalizacji przejęcia Grupy Lotos i nie podejmujemy dalszych działań” – stwierdził Sasin.

Czytaj także: Czarny dzień dla węgla, elektrownia w Ostrołęce na gaz >>>

W ub. tygodniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że w Polsce musi być jeden koncern multienergetyczny i zaznaczył, że do tego dąży. Według niego, tylko taki koncern może mieć środki niezbędne do inwestowania w niskoemisyjną energetykę.

PKN Orlen zapowiadał wcześniej, że dąży do stworzenia silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę.

Prezes Orlenu mówił wcześniej, że w Polsce już dawno powinniśmy zbudować jeden globalny koncern multienergetyczny odporny na wahania rynkowe. Podkreślał, że takie procesy ma za sobą zdecydowana większość globalnych graczy – konkurentów Orlenu.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Prezes PKN Orlen: 22 lipca jest terminem ostatecznym na decyzję KE ws. połączenia z Lotosem

Termin 22 lipca na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia wniosku PKN Orlen dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos jest terminem ostatecznym – ocenia prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodaje, że nie zgodzi się na jego wydłużenie.

„Rozmowy są bardzo trudne. Nie spodziewałem się, że będą aż tak trudne i długie. Do 22 lipca chcę mieć już jasność co do stanowiska Komisji w tej sprawie niezależnie od tego, jaka decyzja to będzie. Nie zgodzę się na ponowne wydłużenie tego terminu” – powiedział Obajtek.

Pod koniec maja Komisja Europejska wydłużyła do 22 lipca 2020 roku termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos.

4 maja PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej propozycję środków zaradczych, dotyczących transakcji fuzji z Lotosem. Jak wynika z informacji na stronie Komisji, kolejne propozycje zostały przedstawione 25 maja.

Wcześniej termin wydania decyzji przypadał na 30 czerwca. 

W ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą bloku w Ostrołęce

Prezes Orlenu spodziewa się, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem – wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

„Spodziewam się, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem” – powiedział Obajtek.

W maju PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka, wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym.

PKN Orlen posiada 80 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, co odpowiada 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Energa posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka, która realizuje inwestycję budowy energetycznego bloku węglowego.

Ruszyły prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do jednego podmiotu

Rząd rozpoczął prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu, poinformował również Jacek Sasin. Według niego, prace nad tworzeniem tej koncepcji mogą potrwać kilka miesięcy.

„Pracujemy faktycznie nad takim projektem. Wydaje się, że to dobry pomysł, aby budować dwie nogi energetyki – z jednej strony, opartej o odnawialne źródła energii, a z drugiej strony – o aktywa węglowe, które będą jeszcze funkcjonować przez co najmniej 2-3 dekady. Dobrze by było, aby te aktywa funkcjonowały w jednym podmiocie” – powiedział Sasin dziennikarzom.

„To rozwiązanie daje szansę utrzymania aktywów węglowych, a z drugiej strony – stwarza możliwości rozwojowe dla tzw. nowej energetyki” – dodał.

Minister zastrzegł, że prace są na etapie tworzenia koncepcji i potrwają „raczej miesiące, niż tygodnie”

„Rozważamy różne formy organizacyjne i prawne, ale ważne, żeby zacząć iść w tym kierunku i zapewnić 2-3 dekady funkcjonowania aktywów węglowych” – wskazał wicepremier.

Wcześniej pomysł wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych i przekazania ich osobnemu podmiotowi zgłosiła Polska Grupa Energetyczna (PGE).

Źródło: ISBnews