Wicepremier Gowin: środki dla 16 nowych branż objętych wsparciem trafią do firm na początku maja

Wicepremier Gowin: środki dla 16 nowych branż objętych wsparciem trafią do firm na początku maja
Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Środki dla 16 nowych branż objętych wparciem w ramach kolejnej odsłony tarczy pomocowej trafią na początku maja, uważa wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Chodzi m.in. o postojowe, dopłaty do wynagrodzeń oraz mikropożyczki.

Jak informował w ub. tygodniu, w kwietniu wsparcie trafi do ok. 60 branż, w tym 16 nowych. Tą tarczą branżową objęci będą m.in. fryzjerzy i kosmetyczki, detaliczny handel meblami, handel sprzętem RTV/AGD grami i zabawkami, czy zegarkami i biżuterią, ale także np. sprzedaż komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.

„Składki [ubezpieczniowe] dla branż, objętych tarczą pomocową są zawieszone, natomiast jeżeli chodzi o gotówkę, która trafi do 16 nowych branż, bo wszystkie pozostałe otrzymują te środki na bieżąco, tutaj te środki trafią, jak sądzę – jeżeli będzie akceptacja Komisji Europejskiej – na początku maja” – powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd przedłuża obecne obostrzenia do 18 kwietnia >>>

Przypomniał, że każda z tych form pomocy wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

„W związku z tym nie jest w gestii polskiego rządu podjęcie decyzji o tym, że środki są przelewane z dnia na dzień” – dodał.

Łączna wartość wsparcia dla przedsiębiorców w kwietniu szacowana jest na 7 mld zł. W II kw. na pomoc dla przedsiębiorców, dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię zarezerwowano ok. 30 mld zł.

Warmia i Mazury otrzymają 200 mln zł dodatkowego wsparcia

Samorządy woj. warmińsko-mazurskiego, które zostały najbardziej dotknięte obostrzeniami z powodu III fali koronawirusa otrzymają dodatkowe 200 mln zł wsparcia, zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Projekt uchwały w tej sprawie ma w przyszłym tygodniu trafić pod obrady Rady Ministrów.

„W przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł” – powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

Dodatkowe obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim obowiązują od 27 lutego. W całym kraju zostały wprowadzone 20 marca.

„Te 200 mln to są środki, które są niezbędne ziemi warmińsko-mazurskiej do tego, żeby w obszarze samorządowym zniwelować przynajmniej część strat wynikających z pandemii i z tych dodatkowych obostrzeń, które z uzasadnionych powodów, ale dotknęły Warmię i Mazury szczególnie dotkliwie” – podkreślił wicepremier.

Zaznaczył, że woj. warmińsko-mazurskie jest w „ostrzejszym lockdownie” niż pozostała część kraju, a straty w tym województwie są porównywalne ze stratami gmin górskich.

W wakacje będzie można korzystać z hoteli i agroturystyki?

Podczas wakacji obostrzenia związane z pandemią powinny być mniejsze na tyle, by można było korzystać z ośrodków wczasowych, z hoteli i z agroturystyki, uważa Jarosław Gowin.

Wierzę, że już podczas wakacji rygory sanitarne będą zdecydowanie mniejsze, nie mówię, że będą zniesione, ale wygląda, że będą na tyle mniejsze, że będzie można korzystać z ośrodków wczasowych, z hoteli, z agroturystyki.

– powiedział Gowin podczas konferencji prasowej.

Zapewnił, że wsparcie dla przedsiębiorstw dotkniętych obostrzeniami będzie „trafiać do branż tak długo, jak długo istnieć będą jakiekolwiek obostrzenia”.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Wicepremier przypomniał, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) przygotowany jest restart najbardziej dotkniętych branż gospodarki. Zaznaczył, że taki „restart” będzie niezbędny m.in. w przypadku gastronomii i turystyki.  Na ten cel mają zostać przeznaczone zarówno środki unijne jak i krajowe.

Wczoraj obowiązujące w całym kraju od 20 marca obostrzenia przedłużono do 18 kwietnia. Zamknięte są hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także obiekty sportowe: m.in. baseny, korty tenisowe. Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym. Dodatkowo ograniczona została liczba osób placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały co do zasady żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

Źródło: ISBnews