Wicepremier Gowin: liczymy na start akcji szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy w połowie maja

Wicepremier Gowin: liczymy na start akcji szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy w połowie maja
Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szczepienia w zakładach pracy powinny rozpocząć się w połowie maja, szacuje wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Do końca tygodnia ma zostać zaprezentowany draft procedury, w przyszłym tygodniu draft ten zostanie poddany konsultacjom z przedsiębiorcami. Szczepienia będą mogły odbywać się w tych firmach, które zadeklarują co najmniej 500 chętnych do szczepień.

„Myślę, że do końca tego tygodnia wypracujemy rozwiązania, które będą akceptowalne i z punktu widzenia rządu, zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia i z punktu widzenia biznesu. […]” – powiedział Gowin po spotkaniu z przedstawicielami środowisk biznesowych.

Liczymy na to, że akcja szczepień w zakładach pracy ruszy od połowy maja.

Czytaj także: Średnie firmy najbardziej zmotywowane do organizowania szczepień >>>

Jeszcze w tym tygodniu mają obyć się konsultacje z Radą Przedsiębiorczości.

„Polski biznes, polskie firmy są absolutnie zainteresowane tym, żeby ta akcja szczepień w zakładach pracy, akcja szczepień ogólnie dla bezpieczeństwa naszej gospodarki, dla bezpieczeństwa naszych obywateli szła jak najszybciej, żeby szła jak najszerzej, żeby jak najwięcej osób zostało zabezpieczonych przed wirusem, a jak najwięcej firm zabezpieczonych przed skutkami gospodarczymi” – powiedział prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Co najmniej 500 osób chętnych na szczepienie w firmie

Akcja szczepień w zakładach pracy ma być dostępna bez ograniczeń, zarówno dla pracowników, jak i współpracowników, miałaby obejmować  cały ekosystem danej firmy – łącznie z podwykonawcami, pracownikami zewnętrznymi, także pracownikami zagranicznymi, jeżeli przebywają w Polsce legalnie. Dotychczas nie rozstrzygnięto natomiast czy szczepione miałyby być także rodziny pracowników.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Szczepienia mają dotyczyć firm, które zadeklarują co najmniej 500 osób chętnych, dopuszczalne jest również zgłoszenie np. dwóch lub więcej firm.

Rząd zapowiadał wykonanie łącznie 20 mln szczepień do końca II kw. Do końca sierpnia co najmniej jedną dawką mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni.

Ponad 1 mln szczepień w tym tygodniu

Ponad 1 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano w ubiegłym tygodniu, mimo, że był to tydzień świąteczny. Także w tym tygodniu planowane jest wykonanie ponad 1 mln szczepień, poinformował z kolei pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Podał, że do końca maja jest jeszcze 1,5 mln wolnych terminów na zapisy do szczepień.

Dzisiaj rozpoczęła się rejestracja dla osób urodzonych w 1962 roku, w następnych dniach będą mogły zapisywać się kolejne roczniki.

„W zeszłym tygodniu przekroczyliśmy w ciągu 7 dni, mimo że to był tydzień świąteczny 1 mln szczepień. To jest właśnie dowód na to, że planujemy przyspieszenie, że już przyspieszamy i że w kolejnych tygodniach również mamy takie ambitne plany. W tym tygodniu również zamierzamy wykonać ponad 1 mln szczepień” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

Przypomniał, że dziś od północy rozpoczęły się szczepienia osób w wieku 59 lat. Dotychczas zapisało się ok. 64 tys. osób uroczonych roku 1962. Od północy rozpocznie się rejestracja kolejnego rocznika – osób urodzonych w 1963 roku.

Dworczyk poinformował, że w ostatnich 10 dniach zapisało się na konkretne terminy szczepienia ponad 900 tys. osób powyżej 60. roku życia.

„To nam daje bardzo dobre wyniki w grupie osób powyżej 70. roku życia. Łączna liczba osób zaszczepionych lub zarejestrowanych to jest już ponad 70%, natomiast jeżeli chodzi o liczbę osób między 60 a 69 lat, to łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych jest już ponad 51% tych osób” – powiedział.

Zaapelował do osób w wieku 60+, aby nadal rejestrowali się do szczepień.

„Do końca maja mamy 1,5 mln wolnych terminów. To są zarówno sloty wewnętrzne, jak i zewnętrzne, ale to są wszystko wolne miejsca, które będą się – jestem przekonany – sukcesywnie wypełniały” – powiedział.

Potwierdził plany związane ze szczepieniami masowymi, w tym w zakładach pracy.

Do końca miesiąca wypracowane zostaną na pewno precyzyjne zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy.

Zastrzegł jednak, że trzeba pamiętać, iż uruchomienie tego kanału szczepień będzie możliwe w sytuacji, kiedy szczepionki dotrą do Polski, bo na razie w oparciu o funkcjonującą w kraju sieć – czyli ponad 6,5 tys. punktów – nie nie jest wykorzystywane nawet 50% możliwości prowadzenia szczepień.

„Więc byłoby nieroztropne uruchamianie kolejnych punktów – i to dużych – nie mając więcej szczepionek” – dodał.

Zapowiedział, że w przypadku zwiększenia dostaw szczepionek przez producentów, rząd planuje na połowę maja pilotaż szczepień w zakładach pracy, a jeszcze w maju – najdalej na przełomie maja i czerwca – jeżeli sprawdzą się deklaracje producentów szczepionek, szczepienia w firmach.

Dotychczas wykonano ponad 7,6 mln szczepień przeciw COVID-19, ponad 2,1 mln osób zaszczepiono dwiema dawkami.

Źródło: ISBnews