Wicepremier Gowin: będę rekomendował uwolnienie handlu od 18 stycznia; co z innymi obostrzeniami?

Wicepremier Gowin: będę rekomendował uwolnienie handlu od 18 stycznia; co z innymi obostrzeniami?
Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Będę rekomendował, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia - powiedział PAP w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że w odniesieniu do innych objętych obostrzeniami branż - za wcześnie na jakiekolwiek optymistyczne zapowiedzi.

„Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje” – wskazał w rozmowie z PAP wicepremier Gowin.

To, czy otwarte zostaną galerie handlowe, hotele, będzie – jak zapowiedział – analizowane w najbliższych dniach” – wskazał Gowin.

Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia. Natomiast jeżeli chodzi o inne objęte obostrzeniami branże, dzisiaj byłoby za wcześnie na jakiekolwiek optymistyczne zapowiedzi.

Co z powrotem dzieci do szkół?

Pytany o znoszenie innych ograniczeń, szef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii odpowiedział: „Mogę przywołać zapowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, że będzie dążył do tego, aby od 18 stycznia do szkół podstawowych wróciły pierwsze trzy najmłodsze klasy” – powiedział wicepremier.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.

W rozporządzeniu ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Zajęcia zdalne w szkołach uczniowie mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach trwała przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia, zaś do 17 stycznia uczniowie wszystkich szkół mają ferie zimowe.

Rzecznik rządu: najbardziej możliwe przedłużenie obostrzeń

W tej chwili ograniczenia epidemiczne są wystarczające, najbardziej możliwym wariantem jest ich przedłużenie; decyzja w tej sprawie powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia – przekazał z kolei w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

W programie „Tłit” Wirtualnej Polski rozmowa z rzecznikiem rządu dotyczyła zaostrzenia obostrzeń epidemicznych m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Müller pytany, czy polski rząd bierze pod uwagę zaostrzenie tych rygorów odparł, że „w tej chwili skala ograniczeń jest wystarczająca”.

„Natomiast oczywiście nie można wykluczyć, że jeżeli podobnie jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii będzie z dnia na dzień, czy w danym tygodniu drastyczny wzrost zakażeń, trzeba będzie niestety również nieco obostrzenia zwiększyć” – zaznaczył Müller.

Na tym etapie wydaje się, że najbardziej możliwym wariantem jest po prostu ich przedłużenie, taka decyzja, taka informacja powinna pojawić się na przełomie tego i następnego tygodnia.

Był on również pytany, czy – zgodnie ze słowami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka – jest prawdopodobne, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół 18 stycznia. „Tutaj byłbym bardziej wstrzemięźliwy co do stwierdzenia, że to jest wariant możliwy. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie oceniał informacje dot. liczby zachorowań z ostatnich dni, po Świętach Bożego Narodzenia i sylwestrze, i taka decyzja będzie podjęta dopiero po tych informacjach” – podkreślił.

Dodał, że nie jest „tak dużym optymistą” w kwestii powrotu dzieci do szkół 18 stycznia. „Ale faktycznie, jeśli miałyby być decyzje podejmowane, to w pierwszej kolejności byłyby to klasy 1-3 (…). Spodziewam się, że ta decyzja zostanie ogłoszona najpóźniej w poniedziałek” – powiedział rzecznik rządu.

W poniedziałek w TVP3 Lublin Czarnek powiedział, że trwają przygotowania do tego, żeby 18 stycznia najmłodsi uczniowie z klas 1-3 wrócili do szkół. Podkreślił, że powrót uczniów do szkół zależy od sytuacji epidemicznej.

Gowin: trwają prace nad koncepcją nowej subwencji rozwojowej dla samorządów

W Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii (MRPiT) trwają prace nad koncepcją nowej subwencji rozwojowej dla samorządów, poinformował także wcześniej na konferencji prasowej Jarosław Gowin. Przyznał, że sytuacja samorządów w Polsce i na świecie w okresie pandemii pogorszyła się.

„Dlatego z mojej inicjatywy trwają w tej chwili prace […] mieszanego zespołu rządowo-samorządowego nad koncepcją nowej subwencji rozwojowej. Po stronie samorządowej osobą koordynującą te prace jest […] senator Zygmunt Frankiewicz, wiceminister finansów […] Sebastian Skuza” – powiedział Gowin w trakcie konferencji prasowej.

Czytaj także: Tarcze finansowe 1.0 i 2.0 PFR: 20 mld zł na pomoc dla firm >>>

Podkreślił, że „jeżeli chodzi o sytuację mniejszych miast […] generalnie rzecz biorąc sytuacja samorządów w Polsce na skutek pandemii pogorszyła się, pogorszyła się wszędzie na świecie”.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował dziś raport „Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035 roku” z którego wynika, że pogorszenie swojej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa odczuło 74% małych miast. Ponad połowa (55%) małych miast zaobserwowała pogorszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy. 

Szczegóły pomocy dla gmin górskich możliwe w przyszłym tygodniu

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostaną zaprezentowane szczegóły pomocy dla gmin górskich, które poniosły straty ze względu na obostrzenia, związane z pandemią koronawirusa, poinformował także Jarosław Gowin. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach mają zostać zaprezentowane „rozwiązania całościowe adresowane do całej gospodarki”. Do gmin górskich tych ma trafić wsparcie w wysokości 1 mld zł.

„Jeżeli chodzi o pomoc dla branży turystycznej, tak przez cały czas pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami. Wkrótce, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, ogłosimy szczegóły adresowane do gmin górskich – to jest w zależności od tego jak te gminy definiować – od przeszło 100 do około 200  gmin. Tym gminom zaoferujemy konkretną pomoc” – powiedział Gowin w trakcie konferencji prasowej.

Podkreślił, że „będzie to pomoc adresowana do samorządów” i lokalne władze będą mogły „precyzyjnie skierować pomoc do przedsiębiorców”, działających w gminach [górskich], którzy nie są objęci nową tarczą finansową.

Doprecyzował, że  to będą to mogły być przedsiębiorstwa innych obszarów gospodarki (innych kodów PKD, niż te, które zostały objęte największymi obostrzeniami), powiązane z lokalnym rynkiem pracy i z lokalną przedsiębiorczością.

„Jeżeli chodzi o rozwiązania całościowe – adresowane do całej gospodarki, to w ciągu następnych tygodni takie rozwiązania zaproponujemy” – powiedział także Gowin.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews