Wiceminister finansów na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości: będą także zmiany w podatku CIT

Wiceminister finansów na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości: będą także zmiany w podatku CIT
Artur Soboń, wiceminister finansów, na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na nowych propozycjach podatkowych zyskają wszyscy przedsiębiorcy, zarówno rozliczający się według skali podatkowej, będący na ryczałcie czy korzystający z podatku liniowego. W kwietniu zostaną także przedstawione zmiany w podatku CIT, chodzi np. o nowy kształt krytykowanego podatku minimalnego - powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów, na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości, które odbyło się w siedzibie Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy namawiali wiceministra, żeby nie „udoskonalać” podatku minimalnego, tylko go zlikwidować. Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan przekonywał, że „może on zniechęcić wiele zagranicznych firm do inwestycji w naszym kraju oraz osłabić konkurencyjność gospodarki”.

Czytaj także: Zmiany w podatkach: od 1 lipca obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent; koniec ulgi dla klasy średniej >>>

Nowe propozycje podatkowe

Artur Soboń omówił nowe propozycje podatkowe dotyczące m.in. obniżenia stawki PIT z 17 do 12 proc., likwidacji ulgi dla klasy średniej, czy nowego sposobu obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W jego opinii zaproponowane zmiany sprawią, że nowy system podatkowy będzie bardziej stabilny i przewidywalny.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać w zaliczkach od 1 lipca br., a od 1 stycznia w rozliczeniu rocznym i będą kosztować budżet 15 mld zł.

– Pod koniec kwietnia przedstawimy wieloletni plan finansowy i dokładne skutki zmian dla budżetu w najbliższych latach. Przewidujemy też rekompensatę dla samorządów związaną z utratą dochodów – powiedział Artur Soboń.

Czytaj także: Doradcy podatkowi o tym, ile faktycznie oszczędzimy dzięki ogłoszonej przez rząd obniżce podatków >>>

Konsultacje społeczne potrwają do 2 kwietnia

Do 2 kwietnia będą trwały konsultacje społeczne zmian podatkowych. Potem resort finansów przeanalizuje zgłoszone propozycje i przeprowadzi uzgodnienia międzyresortowe. W połowie kwietnia projekt ustawy powinien trafić pod obrady rządu, a pod koniec miesiąca ma się nim zająć Sejm.

Czytaj także: Ekonomiści banków Millennium, ING i Pekao oceniają rządowe propozycje zmian podatkowych >>>

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Konfederacja Lewiatan