We wtorek projekt pomocy dla kredytobiorców trafi pod obrady rządu

We wtorek projekt pomocy dla kredytobiorców trafi pod obrady rządu
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wtorek rząd przedstawi do konsultacji projekt dotyczący pomocy kredytobiorcom hipotecznym - poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller. Rząd chce, aby większość rozwiązań weszła w życie od 1 lipca.

„Jutro zostanie przedstawiony projekt tych przepisów, które dotyczą pomocy kredytobiorcom, zostanie on skierowany do kilkudniowych, szybkich konsultacji społecznych, instytucjonalnych, tak, aby rząd mógł szybko ten projekt przyjąć i przedstawić Sejmowi” – powiedział rzecznik rządu.

„Chcielibyśmy, żeby większość z tych rozwiązań weszła w życie 1 lipca” – dodał.

Cztery punkty w planie pomocy

Premier, Mateusz Morawiecki przedstawiając ostatnio plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne, zapowiedział, że pomoc ta ma składać się z czterech punktów: trzymiesięcznych „wakacji kredytowych”; pomocy dla kredytobiorców z przejściowymi problemami; wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a także wzmocnienia odporności całego sektora bankowego.

Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u miałyby – jak mówił premier – stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.

Czytaj także: Premier przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców: zastąpienie WIBOR inną stawką, nowy Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł i wakacje kredytowe >>>

Prezes NBP za pomocą dla kredytobiorców

Prezes NBP podczas konferencji prasowej w piątek 6 maja na pytanie o ocenę planu pomocy dla kredytobiorców przygotowanym przez rząd w obliczu podwyżek stóp procentowych mówił, że działania rządu są przeciwne do polityki pieniężnej, ale NBP ich nie kwestionuje i uważa za wskazane.

„Osłabia ono (działanie rządu – przyp. red.) działanie antyinflacyjne NBP. Z punktu widzenia obywatelskiego, ludzkiego, my to absolutnie akceptujemy, ale oczywiście to działa przeciwko temu. My osuszamy jakiś obszar, a rząd kroplówkę do jakichś obszarów zarządza, zgodnie z naszych społecznym zobowiązaniem, że państwo dba o kwestie obywateli i nie doprowadza do skrajnych sytuacji. Przypominam, że wszystko dotyczy jakiegoś czasu” – mówił prof. Adam Glapiński.

Czytaj także: Dlaczego polityka rządu podnosi inflację?

Źródło: PAP BIZNES