Ważne zmiany w Polskim Ładzie: podstawy wyliczenia składki zdrowotnej i podatku PIT będą zbieżne

Ważne zmiany w Polskim Ładzie: podstawy wyliczenia składki zdrowotnej i podatku PIT będą zbieżne
Fot. stock.adobe.com/Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm przyjął ważne zmiany dotyczące składki zdrowotnej. Pakiet poprawek co do zasady zrówna podstawę jej wyliczenia oraz wyliczenia podatku PIT. Wszelkie koszty, odliczenia i ulgi, które są stosowane w podatku dochodowym, będą więc wpływały również na obniżenie wysokości podstawy składki zdrowotnej.

Wśród najważniejszych zmian Ministerstwo Finansów wymienia:

  • Uwzględnienie do wyliczania podstawy składki różnic remanentowych w trakcie roku podatkowego;
  • do podstawy składki zdrowotnej nie będzie wliczany dochód ze sprzedaży środków trwałych amortyzowanych wcześniej w ramach działalności;
  • na wysokość składki zdrowotnej nie będzie wpływać większość przychodów zwolnionych z podatku PIT.

Na stronie Ministerstwa Finansów czytamy m.in., że zmiana pozwala obliczyć dochód na potrzeby składki zdrowotnej podobnie jak dla podatku PIT, z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych.

Czytaj także: Rząd po raz kolejny łata Polski Ład, jakie zmiany wprowadzi tym razem?

Komentarz Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt:

Zgodnie z zapowiedziami podstawa do wyliczania składki zdrowotnej ma być taka sama, z kilkoma wyjątkami, jak podstawa do podatku dochodowego. To słuszne i oczekiwane rozwiązanie, gdyż do tej pory podstawa składki nie uwzględniała wielu zmiennych, m.in. remanentu, co było absurdem podatkowym i prawnym.

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku dokonali zakupów, od podstawy składki nie mogli odliczyć spisu z natury wykonanego na koniec zeszłego roku. Natomiast było to możliwe przy obliczaniu podatku PIT. Efekt był kuriozalny: mogło dojść do sytuacji, w której przedsiębiorca nie miał do zapłaty podatku PIT, a jednocześnie musiał opłacić bardzo wysoką składkę zdrowotną.

Czytaj także: Polski Ład jest nienaprawialny; eksperci apelują o całkowicie nową ustawę >>>

Ponadto przedsiębiorcy, którzy w styczniu sprzedali samochód amortyzowany jeszcze w poprzednim roku, również musieli odprowadzić od tego dochodu składkę zdrowotną.

Zmiany mają spowodować, że sprzedaż przedmiotów zamortyzowanych (choćby w części w poprzednim roku) nie będzie podnosić podstawy składki zdrowotnej. I to też jest słuszne rozwiązanie – elementy, które w 2021 roku nie wpływały jeszcze na podstawę składki zdrowotnej, również w 2022 r. nie będą w niej uwzględniane.

Nowelizacja ujednolici podstawę wyliczania składki zdrowotnej i podatku dochodowego PIT, na pewno ułatwi więc przedsiębiorcom wyliczanie składki. To ruch w bardzo dobrą stronę, który ułatwi również pracę księgowym, zmęczonym niepewnością jak interpretować przepisy.

Źródło: InFakt