Ważne przelewy warto zaplanować wcześniej

Ważne przelewy warto zaplanować wcześniej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Za chwilę Święta Bożego Narodzenia - dni wolne od pracy dla większości Polaków. KIR - instytucja, której zadaniem jest zapewnianie niezawodnych rozliczeń międzybankowych, przypomina, że w okresie świątecznym sesje rozliczeniowe funkcjonują w bankach inaczej niż w dni robocze. Dlatego terminowe płatności należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir.

#KIR przypomina, że w okresie świątecznym sesje rozliczeniowe funkcjonują w bankach inaczej niż w dni robocze

Rozliczenie i rozrachunek transakcji w złotych, zlecanych przez klientów banków, odbywa się w systemie Elixir. Za jego pośrednictwem przeprowadzane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych, firm, a także samych banków. Transakcje rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir, odbywających się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

Tegoroczne święta zaczynają się w niedzielę, a kończą we wtorek. Należy zatem pamiętać, że jeśli przelew dotrze do KIR w piątek – 22 grudnia po godz. 16:00, środki trafią na konto odbiorcy dopiero w środę, 27 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Warto również sprawdzić, jak wygląda harmonogram sesji rozliczeniowych w okresie noworocznym. – W tym roku ostatnim dniem rozliczeniowym będzie piątek – 29 grudnia. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Dlatego wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po godz. 13:30 zostaną rozliczone we wtorek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir – dodaje Tomasz Jończyk.

Niezależnie od funkcjonowania systemu Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir, który rozlicza przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym, również w święta. Lista banków oferujących tę usługę znajduje się na stronie: www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci

KIR