Warszawskie stawki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkania.02.250xJeśli planujemy kupno mieszkania, warto poszukać lokalu na rynku pierwotnym

Od czasów hossy bardziej staniały nowe lokale niż używane, a deweloperzy chętniej dają rabaty niż prywatni właściciele. Rosnąca wciąż podaż nowych mieszkań powoduje, że firmy deweloperskie przyjmują otwartą postawę negocjacyjną. W Warszawie do kupienia jest dziś już prawie 19 tys. mieszkań, a co czwarte jest już gotowe, podaje redNet Property Group. Dlatego, jeśli usiądziemy do negocjacji możemy dostać od dewelopera znaczny upust.

Stawki ofertowe na rynku wtórnym nadal są wysokie. Właściciele mieszkań żądają często cen, które obowiązywały kilka lat temu, co powoduje zastój w tym segmencie rynku nieruchomości. Pośrednicy narzekają, że dochodzi do niewielu transakcji i obliczają, że średni rabat, jaki można wynegocjować na używany lokal to ok. 6 proc.

Z danych serwisu Oferty.net wynika, że średnia cena 1 metra kwadratowego na stołecznym rynku wtórnym wynosi 8,7 tys. zł. Według analityków serwisu, w okresie od marca ostatniego roku do marca tego roku w Warszawie przeciętna cena mieszkań z drugiej ręki spadła zaledwie o 4,6 proc.

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami w budowie

Ze względu na cenę, osoby kupujące nowe mieszkania coraz częściej decydują się na takie w trakcie budowy. Według analizy Home Broker, w 2010 roku aż 34 proc. nabywców kupowało gotowe mieszkania deweloperskie, a dziś już tylko 17 proc. wybiera oddane do użytkowania lokale. Więcej klientów deweloperów interesuje się mieszkaniami, których budowa dopiero się rozpoczęła. Preferujemy mieszkania, których budowa jest w toku. W ciągu ostatniego roku taki lokal kupiło o 10 proc. osób więcej.

Powód jest prosty – niższe ceny. Im wcześniej kupimy, tym będzie taniej. Najbardziej korzystne ceny na rynku pierwotnym można znaleźć w okresie tzw. przedsprzedaży mieszkań, w momencie, kiedy trafiają na rynek. W projektach, których budowa jeszcze nie ruszyła deweloperzy oferują mieszkania na korzystniejszych warunkach, niż w inwestycjach na bardziej zaawansowanym poziomie realizacji. Jak obliczają analitycy Home Broker ukończone mieszkania są droższe od tych na wczesnym etapie budowy o 6 – 10 proc.

Z drugiej strony, w przypadku ostatnich lokali na osiedlach, których budowa zakończyła się już jakiś czas temu można trafić na okazyjne stawki. Deweloperzy, którym zależy na zamknięciu projektu i nie chcą płacić za utrzymanie niesprzedanych nieruchomości, oferują atrakcyjne rabaty. W Warszawie najwięcej gotowych inwestycji jest na Mokotowie, w Wilanowie i Woli.

W pozostałych dzielnicach również można znaleźć w zamieszkałych już inwestycjach pojedyncze lokale w kwotach nawet kilka tysięcy niższych niż wynosi średnia cena 1 mkw. obowiązująca w mieście. Na przykład na Osiedlu Lazurowa na warszawskim Bemowie można kupić mieszkanie nawet za 5500 zł/mkw. PBM Południe Development kolejny raz obniżył cenę, aby znaleźć nabywców na ostatnie lokale, które zostały w jeszcze w ofercie i zakończyć projekt.

Ceny od 7 do 9 tys. zł/mkw.

Połowa mieszkań dostępnych na stołecznym rynku deweloperskim wystawiona jest do sprzedaży w cenie od 7 do 9 tys. zł za mkw. Cena co trzeciego mieszkania z pierwszej ręki zamyka się w kwocie 7 tys. zł. W Warszawie nie będzie raczej łatwo znaleźć nowego lokalu w cenie poniżej 5 tys. zł/mkw. Takie oferty na stołecznym rynku pierwotnym stanowią symboliczną ilość 0,4 proc. Z kolei, droższe niż 9 tys. zł/mkw. obejmują ok. 18 proc. puli nowych mieszkań dostępnych w Warszawie, wylicza Emmerson. Analitycy tej firmy podają, że w stolicy kupimy mieszkanie deweloperskie średnio w kwocie 8,3 tys. zł/mkw.

Zdecydowana większość osób planujących zakup nieruchomości w Warszawie chce przeznaczyć na ten cel więcej niż 400 tys. zł. Z analizy serwisu Oferty.net wynika, że taką sumę planuje wydać na mieszkanie prawie 60 proc. nabywców.

Niestety, ceny stołecznych mieszkań, szczególnie na rynku wtórnym znacznie odbiegają od tych deklaracji. Według danych tego serwisu zdecydowana większość używanych lokali w Warszawie kosztuje ponad 400 tys. zł. Za 43 proc. mieszkań trzeba zapłacić nawet ponad 500 tys. zł. Tylko 11 proc. lokali z drugiej ręki wystawionych do sprzedaży w cenie od 200 do 300 tys. zł, a tańsze stanowią niewielki odsetek.

Źródło: PBM Południe Development