Wariant węgierski z pracą w soboty i w niedziele w Polsce nie przejdzie?

Wariant węgierski z pracą w soboty i w niedziele w Polsce nie przejdzie?
Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polscy pracownicy nie powinni liczyć już na tak szybkie wzrosty płac jak w poprzednich latach przewiduje Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

#MonikaFedorczuk – Potrzebujemy imigrantów aby utrzymać wysoki wzrost gospodarczy @LewiatanTweets @PracodawcyRP

Po roku 2020 płace w Polsce nie będą rosły tak szybko jak w poprzednich latach. Na przełomie roku stopa bezrobocia w naszym kraju wzrosła o 0,4 punktu procentowego. To jest pierwszy wzrost bezrobocia od szeregu lat – jest to zapowiedź zmiany trendu na polskim rynku pracy – mówi Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

Kolejny niepokojący czynnik to spowolnienie gospodarcze w Niemczech, który jest naszym największym partnerem. Jest to zapowiedź mniejszej liczby zamówień w polskich firmach i w efekcie spadku zapotrzebowania na pracę.

Część pracodawców zamierza uporać się z rosnącymi kosztami pracy i brakiem pracowników korzystając ze sztucznej inteligencji i automatyzacji. Przykładem są coraz częściej stosowane przez handlowców kasy automatyczne nie wymagające ludzkiej obsady – dodaje eksperta Konfederacji Lewiatan.

Jej zdaniem Polacy nie będą chcieli pracować w wielu zawodach zdominowanych ostatnio przez Ukraińców. Jednocześnie polska gospodarka nie poradzi sobie bez napływu zagranicznych pracowników do naszego kraju.

Wariant węgierski, w którym wprowadza się przepisy umożliwiające wydłużenie czasu pracy na soboty i niedziele w Polsce jest nie do zrealizowania – uważa Monika Fedorczuk.

Źródło: Robert Lidke