Waloryzacja emerytur i rent: w 2021 roku wskaźnik wyniesie 4,16 proc., gwarantowany wzrost świadczeń o 50 zł

Waloryzacja emerytur i rent: w 2021 roku wskaźnik wyniesie 4,16 proc., gwarantowany wzrost świadczeń o 50 zł
Fot. stock.adobe.com/polymanu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku ustawowo wyniesie 4,16 proc., a minimalny gwarantowany wzrost świadczenia 50 zł. Stosowny projekt ustawy w IV kwartale przygotuje resort rodziny - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W opisie rozwiązań planowanych działań podano, że w 2021 r. proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji, polegającą na:

– podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:

– 1250 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,

– 937,50 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

– zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 50 zł.

Czytaj także: Planowana waloryzacja emerytur może nie ochronić przed wysoką inflacją >>>

„Dodatkowo wprowadza się przepis na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych (który znany będzie dopiero w lutym 2021 r.) będzie wyższy od wskaźnika 104,16 proc. zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń. W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – napisano. 

Źródło: PAP BIZNES