Wakacyjny budżet: na wypoczynek Polak wyda w 2018 roku średnio 2 700 zł

Wakacyjny budżet: na wypoczynek Polak wyda w 2018 roku średnio 2 700 zł
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeszło 40% Polaków przyznaje, że planuje wyjazdy wakacyjne, wynika z najnowszego cyklicznego badania Providenta. Odpoczynek będzie trwał najczęściej nie dłużej niż 2 tygodnie, a na jego sfinansowanie planujemy przeznaczyć średnio 2 700 zł. Zagranica to główny kierunek wyjazdu wakacyjnego dla singli, zaś rodziny w większości wybierają polskie morze.

Wakacyjny budżet: na wypoczynek Polak wyda w 2018 roku średnio 2 700 zł

Jak wynika z Barometru Providenta, 38% badanych planuje urlop nie dłuższy niż dwa tygodnie, a jedynie 5% respondentów będzie mogło cieszyć się wypoczynkiem powyżej 14 dni. Są to głównie osoby młode, do 24. roku życia. Jednak nie wszyscy z nas gdzieś wyjadą. Wypoczynku w planach nie mają głównie osoby starsze i w wieku 40-59 lat, a także osoby w gorszej sytuacji finansowej i często o niższym wykształceniu.

„Główny powód pozostawania w domu to trudności finansowe – tak deklaruje 56% badanych. Co ciekawe, nie jest to powód wymieniany tylko przez jedną homogeniczną grupę wiekową czy ekonomiczną. Tylko nieco częściej deklarowany jest wśród osób samotnych lub posiadających jedno dziecko, a także seniorów. Niestety, aż co piąta osoba nie będzie mogła zażyć letniego odpoczynku z powodów zdrowotnych. A część z nas po prostu nie odczuwa takiej potrzeby, tak deklarują zwłaszcza seniorzy. To nie jedyne powody – niemal co dziesiąty badany ma trudności z wzięciem urlopu w pracy, planuje remont lub ciążą na nim obowiązki rodzinne, uniemożliwiające mu skorzystanie z letniej aury” – powiedziała ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w komunikacie.

Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi

Wyjazdy wakacyjne to spory wydatek i niemałe obciążenie dla większości budżetów domowych. Mimo dość dobrej kondycji finansowej Polaków w tym sezonie zamierzamy wydać mniej na letnie wypady niż przed rokiem. 40% Polaków wyda na ten cel średnio 2 732 zł. Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi – średnio 3 000 zł, a najmniej seniorzy i osoby wychowujące samotnie jedno dziecko – średnio 1 100 zł, podano również.

„By udźwignąć ciężar takiego wydatku, co drugi Polak musi odpowiednio wcześniej zacząć odkładać środki na urlop. Blisko połowa badanych zaczyna oszczędzać pół roku przed zaplanowanym wyjazdem, 41% już rok wcześniej, a tylko co czwarty Polak przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania. Najmłodsi respondenci, do 24 roku życia, mogą się jeszcze cieszyć finansowaniem wakacji przez rodziców. Co warte podkreślenia, w grupie osób tzw. sponsorowanych, poza młodymi, zaczynają pojawiać się także seniorzy, o wypoczynek których zadba ktoś z bliskich osób” – czytamy dalej.

Polacy wybierają Bałtyk

„Wielu z nas jest przekonanych, że na wakacje muszą oszczędzać ludzie mniej zamożni, którym trudno jest pokryć koszty wyjazdu z bieżącej pensji. A jednak, co interesujące i zaskakujące, to właśnie osoby zamożne oszczędzają najczęściej na wyjazd, zaś osoby o niższych dochodach starają się pokrywać koszty związane z wyjazdami letnimi z bieżących dochodów. Może się to wiązać z bardziej aspiracyjnym celem podróży wśród osób zamożniejszych, np. w egzotyczne miejsca bądź oczekiwanym wyższym standardem samego wypoczynku” – podkreśliła kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska Karolina Łuczak.

W kierunkach wakacyjnych dominuje polskie morze – wybiera go 34% badanych, a zdecydowaną większość stanowią rodziny. Single preferują wyjazdy zagraniczne. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się polskie góry – 23% oraz agroturystyka 14%. Nadal najmniej atrakcyjne są dla Polaków Mazury, na które wskazało jedynie 8% respondentów (to o 1 pkt proc. więcej niż przed rokiem), podsumowano.

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 25-27.05.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Źródło: ISBnews