Wakacje kredytowe wchodzą w życie: wnioski można składać już pod koniec lipca

Wakacje kredytowe wchodzą w życie: wnioski można składać już pod koniec lipca
Fot. stock.adobe.com/MIND AND I
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ustawa wprowadzająca m.in. wakacje kredytowe ukazała się już w Dzienniku Ustaw. Rozwiązanie będzie dostępne dla jednego kredytu wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od publikacji.

Kredytobiorcy, którzy zdecydują się na zawieszenie raty kredytu mogą wnioskować o wakacje kredytowe już od końca lipca br., a ratę kredytu będą mogli zawiesić już w sierpniu br., poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Wniosek można złożyć pisemnie, mailowo i przez bankowość elektroniczną.

Formularze będą uruchomione na przełomie lipca i sierpnia  i już w tym okresie będzie można składać te wnioski, tak aby zawiesić spłatę kredytu mieszkaniowego już w sierpniu tego roku.

– powiedział Muller podczas konferencji prasowej.

Jak podano w prezentacji wnioski można składać od 28 lipca. Wakacje kredytowe rozpoczną się z chwilą doręczenia wniosku, licząc do 1 sierpnia br.

Wakacje kredytowe

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy: w 2022 i 2023 r. Kredytobiorcy mogliby z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r.

Czytaj także: Prezes ZBP o podpisanej przez Prezydenta RP ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe >>>

Wakacje kredytowe mają dotyczyć  zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla jednego kredytu wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od publikacji.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: UKNF radzi, jak wykorzystać „zaoszczędzone” środki >>>

Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), wartość wsparcia oceniana jest na ok. 4 mld zł. Z analiz Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że koszt wakacji kredytowych może sięgać ok. 20 mld zł. Według szacunków Związku Banków Polskich (ZBP), przy założeniu, że z tego rozwiązania skorzysta 80% uprawnionych, łączny koszt dla banków osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Zastąpienie WIBOR innym wskaźnikiem

Ustawa zawiera także zapis, dotyczący zastąpienia WIBOR innym wskaźnikiem, który ma obniżyć wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po wypracowaniu danego rozwiązania minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę; od kiedy można składać wnioski?

Jeżeli jednak nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki POLONIA. Dzięki zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem kredytobiorcy mieliby zaoszczędzić ok. 1 mld zł rocznie.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkowymi środkami

Dzięki proponowanym zmianom Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkowymi środkami w wysokości 1,4 mld zł.

Wsparcie z Funduszu może wynosić do 2 tys. zł i może być wypłacane przez 36 miesięcy. Spłata pożyczki ma rozpoczynać się po dwóch latach od ostatniej wypłaty – w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. Część pożyczki będzie mogła zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata 100 pierwszych rat.

Wydłużenie tarcz antyinflacyjnych

W trakcie prac sejmowych wprowadzono poprawkę, która zakłada wydłużenie rozwiązań, wprowadzanych tzw. tarczami antyinflacyjnymi do 31 października br.

Ustawa dostosowuje polskie także prawo do przepisów UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych. Nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Dzięki nowym przepisom zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności startupy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje.

Źródło: ISBnews