Wakacje kredytowe: UKNF radzi, jak wykorzystać „zaoszczędzone” środki

Wakacje kredytowe: UKNF radzi, jak wykorzystać „zaoszczędzone” środki
Fot. stock.adobe.com/Tupungato
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe stały się faktem. Prezydent podpisał w czwartek ustawę wprowadzającą takie wsparcie dla kredytobiorców. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego radzi osobom, które planują skorzystać z nowego rozwiązania, aby "zaoszczędzone" w trakcie wakacji środki przeznaczyły na nadpłatę kredytu.

Z końcem lipca br. ruszają tzw. wakacje kredytowe pozwalające na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego na własne cele mieszkaniowe w polskim złotym, wyjaśnia UKNF na swojej stronie internetowej.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę; od kiedy można składać wnioski?

Wydłużenie okresu kredytowania

Spłatę rat można zawiesić łącznie na 8 miesięcy (po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku).

Czytaj także: Kto poniesie skutki powszechnych wakacji kredytowych?

Skorzystanie z „wakacji kredytowych” i zawieszenie rat powoduje automatyczne wydłużenie okresu kredytowania, podkreśla UKNF.

Nadpłata kredytu

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zachęca kredytobiorców, którzy zdecydują się na skorzystanie z tego rozwiązania pomocowego, aby środki „zaoszczędzone” w trakcie „wakacji kredytowych” wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia – nadpłacenia kredytu hipotecznego. Skróci to okres, na jaki zaciągnięty został kredyt lub obniży wysokość przyszłych rat kredytu, czego efektem będzie zmniejszenie obciążeń budżetów domowych w przyszłości.

Czytaj także: Prezes ZBP o podpisanej przez Prezydenta RP ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe>>>

Źródło: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego / UKNF