Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę; od kiedy można składać wnioski?

Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę; od kiedy można składać wnioski?
Fot. stock.adobe.com/chinnarach
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już wkrótce osoby, które zaciągnęły złotowy kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę wprowadzającą takie rozwiązanie, a także reformę wskaźnika WIBOR oraz wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do końca października tego roku.

Ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Czytaj także: Kto poniesie skutki powszechnych wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Czytaj także: Prezes ZBP: wakacje kredytowe w obecnej formule niesprawiedliwe i proinflacyjne >>>

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online.

Wydłużenie działanie tarcz antyinflacyjnych

W przepisach zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Wprowadzenie zamiennika WIBOR

Ustawa przewiduje też prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem. Rząd zapowiadał do tej pory, że reforma WIBORu wejdzie w życie od początku 2023 r., z ewentualnie niewielkim okresem przejściowym dla instrumentów rynku kapitałowego, opartych o tę stawkę. Przedstawiciele sektora finansowego wskazują, że proponowany termin całkowitego odejścia od WIBORu jest nierealny.

Prace w kierunku reformy wskaźników referencyjnych rozpoczęła narodowa grupa robocza (NGR), w skład której wchodzą instytucje bezpieczeństwa finansowego i przedstawiciele sektora. NGR ma w sierpniu 2022 r. określić optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego.

Czytaj także: Zamiana WIBOR-u na inny wskaźnik: będzie okres przejściowy?

Propozycję trzech nowych alternatywnych indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego – WIRD oraz Warsaw Repo Rate – WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz – w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Uczestnicy konsultacji publicznych wskazali WIRF jako potencjalny zamiennik dla WIBORu lub jako indeks O/N, będący podstawą do kalkulacji indeksów dla innych terminów zapadalności.

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Zapisy dotyczące tarcz antyinflacyjnych zaczną obowiązywać 31 lipca br.

Źródło: PAP BIZNES