Wakacje kredytowe: banki szacują, że z programu skorzysta ok. 67 proc. uprawnionych; łączny koszt to ok. 12 mld zł

Wakacje kredytowe: banki szacują, że z programu skorzysta ok. 67 proc. uprawnionych; łączny koszt to ok. 12 mld zł
Fot. stock.adobe.com/successphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Łączny koszt wakacji kredytowych dla dziewięciu banków giełdowych wyniesie od 12 do 12,9 mld zł - wynika z danych PAP Biznes. Giełdowe banki szacują, że średnio ok. 67 proc. ich klientów posiadających kredyt hipoteczny zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych.

Według analityków banki będą na bieżąco weryfikowały swoje szacunki wraz z faktycznym wpływem wniosków od klientów.

W piątek giełdowe banki podały szacunki kosztów wejścia w życie wakacji kredytowych dla ich klientów. Z zebranych przez PAP Biznes danych wynika, że szacowany łączny koszt tego programu dla dziewięciu banków wyniesie od 12 do 12,9 mld zł. Wakacje kredytowe obciążą wyniki banków za III kwartał.

Czytaj także: Kolejne banki informują o swoich kosztach wakacji kredytowych >>>

Odsetek klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat wynieść może od 50 proc. do 90 proc.

Banki szacują, że odsetek klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat wynieść może od 50 proc. do 90 proc., przy średniej oczekiwań na poziomie ok. 67 proc. Najniższy stopień partycypacji szacuje Santander (50 proc.), a najwyższy Bank Millennium (do 90 proc.)

Partycypację w programie wakacji kredytowych banki szacują w sporym przedziale od 50 do 90 proc.

„Wydaje się, że banki podeszły do tego w różny sposób – część nich ankietowała klientów, część szacunków wynikała za przyjętych modeli. Nie jestem zaskoczony szacowaną przez banki partycypacją. Banki będą pewnie na bieżąco weryfikowały swoje szacunki wraz z faktycznym wpływem wniosków o wakacje kredytowe. Stopień partycypacji i szacunek kosztów wakacji kredytowych będzie się więc zmieniał” – powiedział analityk Santander BM Kamil Stolarski.

Czytaj także: mBank: Commerzbank rozważy podjęcie kroków prawnych w związku z wakacjami kredytowymi >>>

Poniżej założona przez banki partycypacja ich klientów w programie wakacji kredytowych i związane z tym koszty (w mld zł).

 partycypacja koszt 
 oddooddo
mBank608011,4
PKO BP636333
ING BSK70701,71,7
Millennium75901,31,6
Santander50501,3581,358
BNP50650,70,915
Handlowy63630,060,06
Alior60600,4660,466
Pekao85852,4292,429
ŚREDNIA6470  
SUMA  12,012,9

Przedstawiciele banków informowali wcześniej, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi może być bardzo duże. Związek Banków Polskich oceniał, że z rozwiązania tego może skorzystać ok. 80 proc. uprawnionych kredytobiorców.

Zasady wakacji kredytowych

W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał ustawę wprowadzającą m.in. wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy.

Czytaj także: ING Bank Śląski w wyniku wakacji kredytowych spodziewa się straty netto w III kwartale, pierwszej od 14 lat >>>

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Źródło: PAP BIZNES