Wakacje kredytowe: Alior Bank zwiększył szacunek kosztów do 502 mln zł

Wakacje kredytowe: Alior Bank zwiększył szacunek kosztów do 502 mln zł
Alior Bank - Oddział w Gdańsku (fot. Alior Bank)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Alior Bank zweryfikował szacunki dotyczące wakacji kredytowych i postanowił rozpoznać dodatkowy koszt związany z modyfikacją umów kredytowych z tego tytułu w wysokości 36 mln zł. Całkowity koszt szacowany jest więc łącznie na 502 mln zł i został ujęty jako pomniejszenie wyniku brutto w III kwartale 2022 r.

„W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2022 r., poz. 1488) oraz wynikającą z niej możliwością zawieszenia wykonania umów o kredyt hipoteczny przysługującą konsumentom w stosunku do zawartych już umów w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, bank dokonał weryfikacji dotychczasowych szacunków i postanowił rozpoznać dodatkowy koszt związany z modyfikacją umów kredytowych z tego tytułu w wysokości 36 mln zł” – podał Alior Bank w komunikacie.

Czytaj także: NBP: zysk sektora bankowego znacznie niższy; efekt wakacji kredytowych >>>

W związku z powyższym, całkowity koszt oszacowany w oparciu o 69 proc. partycypacji kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu wynosi łącznie 502 mln zł i został ujęty jako pomniejszenie wyniku brutto w III kwartale 2022 r.

– dodano.

Bank podał, że szacunek będzie podlegać okresowym weryfikacjom, w szczególności w zakresie zakładanego poziomu partycypacji klientów, a jego aktualizacja będzie ujmowana w bieżących wynikach finansowych.

W lipcu Alior Bank informował, że rozpozna w III kwartale 2022 roku koszt wynikający z wakacji kredytowych w kwocie 466 mln zł.

Źródło: PAP BIZNES