Wakacje 2021: jak uniknąć cyberoszustw, rezerwując letnie wyjazdy online?

Wakacje 2021: jak uniknąć cyberoszustw, rezerwując letnie wyjazdy online?
Fot. stock.adobe.com/Tierney
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W miarę jak państwa na całym świecie łagodzą ograniczenia związane z podróżowaniem, coraz więcej osób zaczyna planować długo wyczekiwane letnie wakacje. Jednak na konsumentów korzystających z rezerwacji online czyhają pułapki zastawiane przez hakerów.

Po miesiącach obowiązania ścisłego dystansu społecznego i ograniczeń pandemicznych ludzie potrzebują relaksu w nadmorskiej wilii bądź domku nad malowniczym jeziorem. Wiele osób poszukuje wakacyjnych ofert w Internecie, gdzie można trafić na oszukańcze serwisy używające nazw znanych firm i biur podróży. Obok opisów bardzo często pojawiają się prawdziwe zdjęcia skradzione z oficjalnych stron internetowych. Wstępna lektura fałszywej witryny lub platformy początkowo nie wzbudza żadnych podejrzeń u klienta. Jednak bardziej rozważnych internautów powinny zastanowić niskie ceny za wypoczynek w popularnych miejscach, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród turystów. 

Czytaj także: mBank: już 58 proc. Polaków zetknęło się z oszustwami w sieci >>>

Rezerwując letnie wakacje, należy uważać na fałszywe e-maile, telefony, nieprawdziwe strony internetowe i posty w mediach społecznościowych reklamujące oferty specjalne i wyszukiwarki

– przestrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.

Znaki ostrzegawcze o fałszywych rezerwacjach i ofertach wakacyjnych

Oszuści dysponują szerokim arsenałem środków pozwalających wprowadzić w błąd internautów poszukujących ofert wakacyjnych.  Bitdefender przygotował kilka porad, które mogą uchronić przed rezerwacją na fałszywej witrynie pobytu wakacyjnego. Jeżeli wystąpi któryś z poniższych czynników, to należy zachować szczególną ostrożność.

  1. Jeśli obiekt wymaga płatności przelewem bankowym – używaj podczas rezerwacji tylko karty kredytowej, aby ułatwić odzyskanie pieniędzy.
  2. Ceny zbyt dobre, aby były prawdziwe – przed podjęciem decyzji o rezerwacji, sprawdź ceny podobnych ofert w okolicy, w której planujesz się zatrzymać.
  3. Kaucja bezzwrotna – wiele fałszywych stron internetowych oferuje jedne z najniższych cen na rynku i prosi o wpłacenie bezzwrotnej kaucji przed przyjazdem. W rzeczywistości nieruchomości nie istnieją, a klienci zostają bez noclegu i pieniędzy.
  4. Zduplikowane oferty dla tej samej nieruchomości znajdują się na wielu stronach internetowych, część z nich zawiera inny opis adresu lub zdjęcia – przed dokonaniem rezerwacji przeprowadź wyszukiwanie w Google i zapoznaj się ze szczegółami nieruchomości, dopasowując obrazy w reklamach do tych na oficjalnej stronie internetowej.
  5. Nie otrzymano potwierdzenia rezerwacji, rachunku ani umowy.
  6. Kalendarz dostępności obiektu nie jest aktualizowany po dokonaniu rezerwacji.
Źródło: Bitdefender