W wyborach we Włoszech sukces odniosły partie opozycyjne

W wyborach we Włoszech sukces odniosły partie opozycyjne
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu nie pojawiło się za wiele danych makroekonomicznych, które zasadniczo zmieniłyby sytuację na rynkach finansowych.

Rynki w Europie głównie koncentrowały się na wynikach weekendowych wyborów we Włoszech. W głosowaniu tym sukces odniosły partie opozycji. Najwięcej głosów uzyskała centroprawicowa koalicja, składająca się z Ligi Północnej i Forza Italia. Najsilniejszą niezależną partią stała się partia Ruchu Pięciu Gwiazd. Dla włoskiej gospodarki nie jest to pozytywny scenariusz. Partie, które zdobyły najwięcej głosów, koncentrowały swoją kampanię przede wszystkim na krytyce UE, gospodarczego funkcjonowania kraju lub problemach z imigracją. Jednocześnie ugrupowania te nie zaproponowały realistycznego rozwiązania tych problemów. Co więcej, nie wiadomo, jak uformuje się nowa władza, a co dopiero, jaki program będzie realizować. Jedno jest jednak pewne, jeżeli partie, które zwyciężyły naprawdę będą realizować swój plan, to Włochom grozi, wzrost i tak już wysokiego zadłużenia kraju. Pomimo antyeuropejskich poglądów niektórych partii na razie włoskie wybory nie mają znaczącego wpływu na sytuację w UE i oraz unijny wzrost gospodarczy. Wszystkie rynki, poza włoskim, na wyniki zareagowały spokojnie.

Złoty w tym tygodniu się umocnił. Nawet posiedzenie NBP nie przyniosło istotnych zmian dla polskiej waluty. Kurs złotego w piątek rano był na poziomie 4,20 EUR/PLN. Kurs eurodolara w tym czasie wynosił 1,23 EUR/USD.

Malwina Krakus

Akcenta