W Polsce wykonano 65 odwiertów za gazem łupkowym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140901.lupki.400xMinister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że do końca tego roku zostanie wykonanych ponad 80 odwiertów rozpoznawczych za gazem łupkowym w Polsce. Tymczasem w ciągu ostatniego miesiąca nie rozpoczęto prac nad żadnym nowym odwiertem. W lipcu prace wiertnicze prowadził tylko PGNiG.

Jak wynika z zestawienia prac wiertniczych przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska, do końca lipca wykonano w Polsce 65 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Tym samym w tym roku wykonano łącznie 12 odwiertów rozpoznawczych. Swoje prace zakończył PGNiG na odwiercie Miłowo-1. Polska spółka prowadzi wciąż prace wiertnicze na odwiercie Będomin-1 na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa. W najbliższym czasie prace wiertnicze mają rozpocząć Chevron, Lane Energy oraz zależna od koncernu San Leon firma Baltic Oil & Gas Sp.

W lipcu zakończono także wykonanie kolejnego szczelinowania hydraulicznego. Firma Lane Energy wykonała go na poziomym odcinku odwiertu Lublewo LEP-1 ST1H. Łącznie zabiegi szczelinowania hydraulicznego przeprowadzono w Polsce na 23 otworach, w tym na 10 z odcinkami poziomymi.

W lipcu wykonano także testy przepływu gazu ziemnego na poziomym odwiercie Gapowo B-1A leżącym na koncesji Bytów. Prowadząca tam prace spółka BNK Petroleum poinformowała, iż w czasie pomiarów przepływu gazu ziemnego odnotowano do 28 tys. metrów sześciennych gazu dziennie. Średni poziom wydobycia kształtuje się na poziomie od 5,6-11,3 tys. metrów sześciennych. Koncern zaznacza, że wielkości uzyskiwanego surowca mogą dalej rosnąć.

Ponownie zmniejszyła się liczba koncesji. W czerwcu obowiązywało 76 wydanych zezwoleń na poszukiwanie surowca – w lipcu już 72. Zdaniem wiceministra środowiska Sławomira Brodzińskiego spośród tych koncesji 42 tracą w tym roku ważność. W jednym z lipcowych wywiadów Brodziński przekonywał, że część z koncesji jest faktycznie wygaszanych, a część jest przedłużana. W związku z tym, że jest dopiero połowa roku, trudno jeszcze powiedzieć, ile będzie obowiązywać aktualnych koncesji na koniec grudnia. W lipcu z prac zrezygnowała spółka Wielun Spółka osobowa z o.o. posiadająca koncesje Wieluń. Firma ta zależna jest od koncernu San Leon. Z prac na trzech koncesjach wycofała się także spółka Silurian Sp. z o.o. Zrezygnowano również z dalszych prac na koncesjach Kędzierzyn – Koźle, Opole oraz Głubczyce.

Poszukiwania w Polsce trwają i zdaniem części ekspertów ten rok może okazać się kluczowy dla polskiego gazu łupkowego. Odwierty i szczelinowania prowadzone w tym czasie mogą przybliżyć odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest komercyjne wydobycie gazu łupkowego. W marcu 2012 roku Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld m sześciennych. Raport był jednak przygotowany na podstawie danych historycznych.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Część firm zdążyła już jednak wycofać się z Polski – m.in. Exxon, Marathon i Talisman. (mos.gov.pl/gazlupkowy.pl)

Źródło: PGNiG