W pandemii rzadziej gubimy dokumenty tożsamości, jednak liczba prób wyłudzeń rośnie, raport infoDOK za IV kwartał 2020 r.

W pandemii rzadziej gubimy dokumenty tożsamości, jednak liczba prób wyłudzeń rośnie, raport infoDOK za IV kwartał 2020 r.
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok 2020 minął pod znakiem pandemii Covid-19. Zwłaszcza w II i IV kwartale, wraz z kolejnymi falami, na ulicach polskich miast widać było, że większość Polaków, jeśli to tylko było możliwe, zostawała w domu lub podróżowała własnymi środkami transportu – a to oznacza, że kieszonkowcy mieli mocno utrudnione warunki swojej „pracy”. Zmniejszenie liczby utraconych dokumentów, zastrzeganych w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wyraźnie to pokazują: do bazy danych trafiło tylko 31,1 tys. dokumentów, jednak wzrosła liczba prób wyłudzeń kredytów do poziomu 1,9 tys. Przedstawiamy 44. raport o dokumentach infoDOK za IV kwartał 2020 r.

W IV kwartale 2020 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o 31.106 szt. i zawierała na koniec grudnia 2 038 229 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.943 kredyty o łącznej wartości 67,3 mln złotych.

Raport infoDOK za IV kwartał 2020 r.
Źródło: ZBP

Czytaj także: Złodzieje tożsamości nie próżnują!

Do systemu trafiło mniej dokumentów niż zwykle, jednak nie oznacza to okresu bierności przestępców, a zwłaszcza cyberprzestępców. Dane pokazują, że wszyscy musimy jak najszybciej i jak najwyżej podnieść swoje kompetencje cyfrowe.

– W tym miejscu warto wspomnieć, że Związek Banków Polskich mocno zaangażował się w proces edukacji, m.in. w ramach programów Bankowcy dla Edukacji oraz Nowoczesne Zarządzanie Biznesem – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Raport infoDOK za IV kwartał 2020 r.
Źródło: ZBP

Czytaj także: Już 2 miliony zastrzeżonych dokumentów tożsamości >>>

W całym 2020 roku do bazy trafiło 156,8 tys. dokumentów, czyli aż 430 dziennie, równolegle zablokowano 6,9 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 253,8 mln zł.

– Od 2008 roku powstrzymano już 91,9 tys. prób kradzieży na łączną kwotę 4,96 miliarda złotych. Korzystając z okazji warto zatem podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierają Kampanię: Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Santander Bank Polska S.A. – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

Raport infoDOK za IV kwartał 2020 r.
Źródło: ZBP

***

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

Czytaj także: Pandemia koronawirusa nie powstrzymuje przestępców, liczba prób wyłudzeń największa od pięciu lat >>>

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP