W oczekiwaniu …

W oczekiwaniu …
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeksy pikują po trwającej od wczoraj przecenie na rynku ropy naftowej. Od grudnia obserwujemy starcie wschodu z zachodem. Z jednej strony mamy USA, które konsekwentnie zwiększą zapasy, a z drugiej kraje OPEC ograniczające wydobycie w celu reedukacji nadpodaży. Dotychczas USA wychodzi z tej walki jako zwycięzca. Dziś możliwa jest korekta kursu, jednak granica 50 dolarów USA za baryłkę jest znacząca, spadek kursy poniżej tego progu oznacza jasne wątpliwości inwestorów. "Byki" będą dziś grać na średni kurs z ostatnich 200 dni, natomiast niedźwiedzie skupią się na pułapie 44 USD.

Wczorajszy raport dotyczące brytyjskiego budżetu na ten rok był bardzo silny. Kanclerz Philip Hammond dał bardzo pozytywny impuls gospodarce na Wyspach, aktualizując oczekiwania dotyczące wzrostu oraz obniżając wskaźniki dotyczące inflacji. Mimo to funt wciąż pozostaje pod presją z powodu zastojów w parlamencie.

Wczoraj opublikowane interesujące dane w USA w tym bardzo optymistyczny raport ADP, będący swoistym zwiastunem do piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Według raportu w lutym 2017 r. sektor prywatny w Stanach Zjednoczonych utworzył 298 tys. miejsc pracy poza rolnictwem – to najlepszy wynik od 2014 roku, który przerósł oczekiwania ekonomistów. Co prawda oficjalne dane rządowe zostaną opublikowane w piątek, to zestawienie ADP miało bardzo pozytywny wpływ na notowania dolara amerykańskiego, podobnie jak implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED 15 marca, które obecnie wynosi 100%.

Dziś popołudniu inwestorów czeka decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (ECB). Analitycy nie spodziewają się zmian. Mimo, iż bank ma najniższe na świecie stopy procentowe a zarazem najbardziej agresywną politykę monetarną.

Dziś także Jamie Dimon, CEO JP Morgan ma się wypowiedzieć na temat Brexitu oraz planu deregulacji banków autorstwa administracji Donalda Trumpa.

Mati Greenspan

eToro