W oczekiwaniu na decyzję Mario Draghiego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Podczas środowej sesji uwagę ekonomistów przyciągnęła publikacja indeksów usługowych PMI dla największych europejskich gospodarek. Lepsze od prognozowanych okazały się dane napływające zarówno z Niemiec (52.9 pkt), Francji (50.9 pkt), jak i całej Eurostrefy (51.6 pkt).

W tyle niezmiennie pozostały Włochy oraz Hiszpania, gdzie pomimo wyraźnej poprawy sytuacji w sektorze usługowym, wartość wskaźnika pozaprzemysłowego PMI nadal nie przekroczyła kluczowego poziomu 50 pkt, oddzielającego recesję od hossy. Zaskakująco dobre informacje opublikował natomiast JP Morgan – w październiku globalny indeks PMI obrazujący koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym na świecie wyniósł 55.5 pkt, co było najlepszym wynikiem od prawie 3 lat.

Dla inwestorów znad Wisły istotne było również posiedzenie RPP, na którym podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co zdaniem Marka Belki ma pomóc w ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej w Polsce.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie posiedzenie ECB, na którym Mario Draghi podejmie decyzje o przyszłości polityki monetarnej Unii Europejskiej. Ze względu na malejącą inflacje część inwestorów spodziewa się obniżenia stóp procentowych oraz uruchomienia programu luzowania ilościowego w celu zwiększenia podaży pieniądza na rynku. Osobiście uważam jednak, że Mario Draghi nie podejmie żadnych spektakularnych działań, czarując rynek kolejnymi „słownymi” interwencjami.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska