W maju ósmy z rzędu spadek wartości aktywów w funduszach inwestycyjnych

W maju ósmy z rzędu spadek wartości aktywów w funduszach inwestycyjnych
Fot. stock.adobe.com / photon_photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych spadła w maju o 4,3 mld zł do 268,4 mld zł. Był to ósmy z rzędu miesięczny spadek - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W maju największy spadek wartości aktywów odnotowały fundusze aktywów niepublicznych (o 1,7 mld zł) do 99,9 mld zł, w których nadal zgromadzonych jest najwięcej środków.

Drugie miejsce zajmują fundusze dłużne, z 81,8 mld zł aktywów, o 1,3 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej.

Czytaj także: Fundusze polskich obligacji skarbowych w końcu zaczęły pokazywać zyski >>>

„Choć większość funduszy polskich papierów dłużnych odnotowała dodatnie stopy zwrotu, to klienci wciąż chętniej wypłacali z nich swoje oszczędności. Przy tym skala odpływu była niższa niż w poprzednich miesiącach i wyniosła -1,7 mld zł” – napisano w raporcie.

„Jedyną podgrupą, która w ramach pojemnego segmentu funduszy dłużnych odnotowała wzrost aktywów, była grupa funduszy „pozostałe”. Znajdują się w niej m.in. fundusze obligacji samorządowych, cieszące się w ostatnich miesiącach dużym zainteresowaniem” – dodano.

Maj nie sprzyjał większości funduszy akcyjnych

IZFiA ocenia, że maj nie sprzyjał większości funduszy akcyjnych.

„Tylko część z nich wypracowała zysk, a wynik zarządzania ogółem zbliżył się do -0,5 mld zł. Jednocześnie klienci chętniej wypłacali z nich swoje oszczędności. Aktywa w nich zgromadzone zmniejszyły się o 0,7 mld zł do 29,7 mld zł (-2,4 proc.)” – napisano.

„Także aktywa funduszy mieszanych spadły, o 0,6 mld zł, czyli -1,8 proc.” – podano również.

Dobra passa wróciła do funduszy zdefiniowanej daty PPK

Po słabszym kwietniu, dobra passa wróciła do funduszy zdefiniowanej daty PPK.

„Dzięki systematycznym wpłatom pracowników i pracodawców oraz całkiem udanym wynikom, wartość zgromadzonych w nich środków wzrosła o 0,4 mld zł i na koniec miesiąca wyniosła 7,7 mld zł” – napisano w raporcie IZFiA. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES