W jakiej kondycji jest niemiecki handel i jak Niemcy przygotowują się na Brexit?

W jakiej kondycji jest niemiecki handel i jak Niemcy przygotowują się na Brexit?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu z europejskich danych ekonomicznych uwagę rynku i analityków przykuły przede wszystkim wyniki produkcji przemysłowej Niemiec, która po uwzględnieniu produkcji sezonowej w rocznym porównaniu, wzrosła o 1,9%.

Pozytywne okazały się także wyniki dla poziomu zamówień w przemyśle (+2,4%). Dane te pokazują, że nawet w czasie gdy niemiecki przemysł przezywa lekkie spowolnienie (szczególnie problematyczny jest sektor energetyczny), to mimo to nadal potrafi wypracować wzrost. Warty uwagi był również rekordowy poziom niemieckiego eksportu i importu w marcu. Wyniki dla handlu zagranicznego pokazują również, że Niemcy już przygotowują się na zbliżający się Brexit. W 2015 roku Wielka Brytania miała swój udział w niemieckim eksporcie w wysokości 7,5%, w 2016 roku 7,1%, a od początku tego roku spadł do 6,9%.

Analitycy również w tym tygodniu zwracali uwagę na wyniki francuskich wyborów prezydenckich, które wg wygrał Emmanuel Macron. Mimo iż nie wybrano Marine de Pen, czego obawiały się rynki, to i tak przyszłość francuskiej gospodarki nadal stoi pod znakiem zapytania. Program Emmanuela Macrona był bardzo ogólny. Jakie konkretne zmiany czekają Francję dowiemy się bliżej najprawdopodobniej dopiero po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych, które odbędą się w czerwcu. Bez poparcia parlamentu francuski prezydent będzie miał jedynie ograniczone możliwości do wprowadzenia fundamentalnych zmian. Nadal nie jest więc jasne jaki kierunek obierze Francja oraz jej gospodarka.

Złoty w tym tygodniu lekko się osłabił i jego wartość zanotowana w piątek rano oscylowała wokół poziomu 4,22 EUR/PLN. Kurs eurodolar na koniec tygodnia wynosi 1,09 EUR/USD.

Malwina Krakus

AKCENTA