W inwestycjach nadeszła nowa era, rynek TFI czekają zmiany

W inwestycjach nadeszła nowa era, rynek TFI czekają zmiany
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sytuacja geopolityczna i makroekonomiczna sprawiły, że dla inwestycji na rynkach finansowych nastąpiła nowa era - klienci w szczególności poszukują inwestycji zabezpieczających kapitał o jak najlepszym profilu zysku do ryzyka, ocenia prezes Skarbiec TFI i Skarbiec Holding Piotr Szulec.

Rok 2022, a szczególnie jego początek, zakończył pewną erę, w której można było podejmować nieco większe ryzyko i osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu.

„Nadchodzą nowe czasy, czego znamiennym przykładem są ostatnie dwa lata, kiedy koronawirus, wysoka inflacja oraz rozpoczęta w lutym wojna na Ukrainie zmieniły nastawienie klientów do inwestowania. Klient przede wszystkim będzie szukał podmiotów i produktów, a w naszym przypadku funduszy inwestycyjnych, które oferują najstabilniejszą relację możliwego do osiągnięcia zysku w stosunku do wziętego ryzyka. Nastąpi – o ile już nie nastąpiła – zmiana całej filozofii patrzenia na produkty rynku finansowego” – powiedział Szulec.

Przeprofilowanie sposobu działania

Według niego oznacza to, że czeka nas przeprofilowanie sposobu działania funduszy, zespołów zarządzających czy nawet zarządów towarzystw funduszy inwestycyjnych.

„Gdybym miał określić, co będzie największym wyzwaniem dla rynku funduszy w tym roku i w kolejnych latach, to na pewno będzie to stosowanie odpowiedniej strategii działania, tak aby produkty, które oferujemy, dawały możliwie najlepszą relację zysku do ryzyka. W najbliższym czasie będziemy mogli dostrzec też działania związane z odpowiednim budowaniem czy przebudowywaniem zespołów zarządzających” – stwierdził Szulec.

Czytaj także: Recepta na inflację? Skarbiec TFI: dywersyfikacja i rozkładanie inwestycji w czasie >>>

„W Skarbcu ten etap działań mamy na szczęście już za sobą, czego przykładem są ostatnie zmiany chociażby w składzie zarządu czy w zespole zarządzającym. Pojawiły się już nowe osoby – czy za moment się pojawią. Niebawem do zarządu Skarbiec TFI dołączy Radosław Cholewiński, jest Łukasz Siwek, zarządzający funduszami, rozmawiamy również z innymi autorskimi zespołami zarządzających” – dodał.

Zespoły zarządzających muszą być dopasowane do nowych czasów

Podkreślił, że zespoły zarządzających muszą być dopasowane do nowych czasów, w których się znaleźliśmy.

„To, oczywiście, nie oznacza, że w Skarbcu odchodzimy od tego naszego DNA, czyli aktywnej selekcji, w której zawsze byliśmy bardzo dobrzy. Natomiast musimy w pewien sposób dopasować strategie inwestycyjne do wyzwań stawianych przez rynek i do nowych oczekiwań klientów” – dodał Piotr Szulec, który objął stanowisko członka zarządu Skarbiec TFI w grudniu 2021 r., a prezesa zarządu, zarówno Skarbiec TFI, jak i Skarbiec Holding – w styczniu 2022 r.

„Zasadnicze elementy naszej strategii pozostają bez zmian, ale bardzo wzmacniamy strefę długu, a w strefie aktywnej selekcji, w której się specjalizujemy, szukamy nowych możliwości funkcjonowania w obecnych uwarunkowaniach rynkowych. Bardzo dobrym przykładem może być chociażby Fundusz Rynków Surowcowych, gdzie w stosowanej przez niego strategii będziemy starali się szukać takich spółek, które funkcjonują na styku starych i nowych technologii, a jednocześnie operują na rynku surowcowym, czyli krótko mówiąc – fundusz będzie podążał w kierunku funduszu nowych technologii surowcowych. To jest coś, co pozwala nam dobrze odnaleźć się w tym nowym otoczeniu, a jednocześnie cały czas bazuje chociażby na popularnym ostatnio rynku surowców” – wskazał Szulec.

Skarbiec TFI przygląda się obecnie swojej ofercie produktowej

Jednocześnie Skarbiec TFI przygląda się obecnie swojej ofercie produktowej.

„Pracujemy raczej nad zmianami w zakresie funkcjonowania dotychczasowych produktów, natomiast przez to, że wzmacniamy również tę 'nogę dłużną’ naszej firmy, to myślimy również o jednym funduszu operującym na rynku długu korporacyjnego. Cały czas rozmawiamy z innymi zespołami autorskimi obecnymi już na rynku w kontekście uzupełnienia naszej oferty produktowej” – zapowiedział prezes.

„O ile obserwujemy dosyć niski poziom odpływów, o tyle dostrzegamy duży poziom konwersji skoncentrowanych w kierunku funduszu Skarbiec Rynków Surowcowych, nieproporcjonalnie wysokich w porównaniu z tym, co mogliśmy obserwować jeszcze kilka miesięcy temu. Widzimy konwersje zarówno ze strony inwestorów o niskim profilu ryzyka, jak i o wysokim profilu ryzyka, a kierunek jest znamiennie przewidywalny: to jest właśnie Skarbiec Rynków Surowcowych. Zresztą nie dziwi nas to w kontekście osiąganych stóp zwrotu. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ten fundusz wypracował ok. 40-proc. stopę zwrotu, od początku tego roku – ponad 20-proc. stopę zwrotu. Na tle tego, co się dzieje na rynkach, na tle wysokiego odczytu inflacji, taki kierunek konwersji zupełnie nas nie dziwi” – ocenił Szulec.

Rozbudowa sieci dystrybucji

Prezes zapowiedział też, że towarzystwo zamierza dalej rozbudowywać swoją sieć dystrybucji.

„Będziemy rozwijać sieć własną i będziemy chcieli zdynamizować naszą współpracę z bankami. Ale też przyglądamy się pod kątem akwizycyjnym takim podmiotom, jak domy maklerskie czy firmy pośrednictwa finansowego właśnie pod kątem ewentualnych przejęć i wzmocnienia sieci własnej” – podsumował Szulec.

Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.

Źródło: Tomasz Oljasz, ISBnews