W czasie wojny władze ukraińskie zachęcają do płatności bezgotówkowych

W czasie wojny władze ukraińskie zachęcają do płatności bezgotówkowych
Fot. stock.adobe.com/prokop.photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Ukrainy, jak i Biuro Prezydenta wzywają do maksymalnego wykorzystywania transakcji bezgotówkowych w związku z trudnościami z dowiezieniem środków do niektórych regionów, czytamy na stronach Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak podaje w jednej z najnowszych analiz Ośrodek Studiów Wschodnich system finansowy Ukrainy jest wciąż stabilny.

„25 lutego Narodowy Bank Ukrainy zamroził kurs rodzimej waluty na poziomie 29,25 hrywny za dolara. Mimo wprowadzenia stanu wojny nie zdecydował się na podwyższenie głównej stopy referencyjnej, która pozostaje na poziomie 10%” – czytamy w analizie.

Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich ( OSW) pod koniec lutego rezerwy walutowe Ukrainy wynosiły 27,5 mld USD. W celu sfinansowania potrzeb budżetowych rząd zdecydował się na emisję obligacji wojennych na sumę 20 mld hrywien (685 mln USD), które 8 marca nabył Narodowy Bank Ukrainy.

Limity wypłat w bankomatach

Jak podaje OSW otwarta jest mniej więcej połowa placówek bankowych.

Aby uniknąć braku gotówki w bankomatach, wprowadzono limit pojedynczej wypłaty – 6 tys. hrywien (niecałe 200 USD), a część sieci handlowych oferuje w sklepach możliwość wypłacania środków z kas.

Autorzy analizy sądzą, że krótkoterminowo taki krok może pomóc w rozwiązaniu problemu z dostępem do pieniędzy.

Łatwiej bezgotówkowo

Bank centralny Ukrainy, jak i Biuro Prezydenta wzywają do maksymalnego wykorzystywania transakcji bezgotówkowych w związku z trudnościami z dowiezieniem środków do niektórych regionów.

27 lutego Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o przeniesieniu swoich systemów (w tym płatności elektronicznych) na zachodnią Ukrainę, gdzie pracownikom nie grozi na co dzień ryzyko utraty życia – napisano w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich