W co inwestować w 2021 roku?

W co inwestować w 2021 roku?
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Lokaty bankowe, a może akcje, obligacje, surowce czy nieruchomości? Eksperci Banku Credit Agricole wskazują najbardziej atrakcyjne sposoby oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych w 2021 r.

2021 rok prawdopodobnie będzie stał pod znakiem odbudowy gospodarki światowej po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Zwiększenie wydatków budżetowych, skup aktywów oraz niskie stopy procentowe, mogą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

Z drugiej jednak strony, działania te mogą powodować, że będziemy mieli do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi. W konsekwencji aktywa o stałym dochodzie mogą przynieść realną stratę (czyli stratę po uwzględnieniu inflacji).

Czytaj także: Rok 2021: inwestować, aby mniej wydawać w przyszłości, czy inwestować, licząc na niepewne zyski?

Początek roku to czas planowania

– Styczeń to czas na planowanie, również w sferze finansów. W tym roku robimy to wyjątkowych okolicznościach. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który przedstawia analizę różnych klas aktywów i może pomóc klientom zdecydować o ich strategii oszczędzania czy inwestowania – mówi Tomasz Wyłuda, dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego w banku Credit Agricole.

Czytaj także: Obligacje samorządowe, czy to będzie hit inwestycyjny w 2021 roku?

Najlepiej mogą sobie radzić instrumenty rynku akcyjnego

Według ekspertów Credit Agricole w aktualnych warunkach rynkowych najlepiej mogą sobie radzić instrumenty rynku akcyjnego, szczególnie akcje rynków wschodzących.

Dobrze powinny sobie też radzić surowce, które mogą zyskiwać za sprawą rosnącego popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego.

Ciekawie wygląda też rynek nieruchomości, który z jednej strony może zyskiwać w związku z niskimi stopami procentowymi, z drugiej jednak strony stoi przed ryzykiem związanym ze zmianą organizacji pracy wywołaną przez koronawirusa (praca zdalna).

Czytaj także: Światowi krezusi inwestują przede wszystkim w nieruchomości. Były biura, będą mieszkania >>>

Pełna wersja poradnika dostępna jest na stronie www banku.

Z kolei osoby, które dopiero zaczynają oszczędzać i odkładać pieniądze, Credit Agricole zaprasza do dołączenia do 2,4 tys. społeczności „Wyzwanie oszczędzanie” na Facebooku.

Tam zarówno uczestnicy grupy, jak i bank, dzielą się pomysłami i patentami na porządkowanie swoich finansów i bardziej świadome zarządzanie domowym budżetem.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.