VIII Kongres Obsługi Gotówki: oczekuj nieoczekiwanego

VIII Kongres Obsługi Gotówki: oczekuj nieoczekiwanego
Andrzej Wolski. Fot. Justyna Radzymińska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W zwykłych warunkach, jeżeli chodzi o dostęp do gotówki, jesteśmy bezpieczni, ale w sytuacjach kryzysowych takich jak ogłoszenie pandemii czy wybuch wojny, nie ma możliwości zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa w dostępie do gotówki. Dlatego tak ważne są obserwacje zachowań obywateli w sytuacjach kryzysowych. Ze strony NBP, ale także pozostałych uczestników rynku biorących udział w VIII Kongresie Obsługi Gotówki, stale prowadzone są prace nad bezpieczeństwem dostępu i obrotu pieniądza gotówkowego, pisze Andrzej Wolski.

Swoimi doświadczeniami dzielili się eksperci – praktycy z Polski i, co niezwykle cenne, z Ukrainy. Zaprezentowany materiał będzie wykorzystywany w pracach nad uaktualnianiem bieżących lub tworzeniem nowych planów ciągłości działania.

Nad sprawnym i efektywnym obiegiem oraz bezpieczeństwem gotówki czuwa zaawansowana technika, wiedza z zakresu organizacji procesów, standaryzacji i regulacji prawnych.  „Cash is king”, ale armią tego króla są technologie i oficerowie ds. organizacji obrotu.

Czytaj także: Kongres Obsługi Gotówki: dostęp do gotówki w niespokojnych czasach

Był też komunikat dla włamywaczy  

Zawsze jest szansa by nauczyć się legalnego, dobrze płatnego zawodu i dać sobie spokój z okradaniem bankomatów.

Branża obsługi gotówki wdraża technikę znaczenia banknotów w taki sposób, że jakiekolwiek włamanie do bankomatu straci sens, bo oznaczonych banknotów już nikt nie zaakceptuje.

Kontener, przykład standaryzacji, która usprawnia kolejne obszary życia

Pakowanie, transport morski, lądowy, rozładowanie, rozliczanie – standaryzacja pozwala tysiące prac wykonywanych ręcznie i dokumentację prowadzoną na papierze, zautomatyzować i informatyzować.

Taki sam proces czeka transport gotówki. Potrzebna jest tylko świadoma wspólnych korzyści współpraca uczestników ekosystemu.

Czytaj także: Kongres Obsługi Gotówki: dalsza automatyzacja jest koniecznością

Ze świnką do banku?

Masz w domu wypełnioną dziesięciogroszówkami skarbonkę-świnkę? Pudełko, do którego latami wrzucałeś bilon? Zastanawiałeś się, co teraz można z tym „skarbem” zrobić?

Otóż możesz równowartość oszczędności łatwo zamienić na wpłatę na rachunek bankowy. Wystarczy spytać które z oddziałów NBP świadczą taką usługę. Dobrze też być wyposażonym w aplikację BLIK.  

Czytaj także: Kongres Obsługi Gotówki: gotówka instrumentem płatniczym i stabilizatorem stosunków społecznych

Źródło: aleBank.pl