VII Kongres FTB: zaufanie – najważniejszy problem banków

VII Kongres FTB: zaufanie – najważniejszy problem banków
Zuzanna Skalska, 360 Inspiration. Źródło: aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do kogo powinniśmy mieć zaufanie? Czy do banków, czy do firm technologicznych, które obsługują te banki - zastanawia się w wypowiedzi dla aleBank.pl Zuzanna Skalska, wspólnik założycielski 360Inspiration, podczas VII Kongresu Forum Technologii Bankowych.

„Zaufanie staje się coraz bardziej kruche” – mówi Zuzanna Skalska wskazując na fakt, że zmiany technologiczne doprowadziły do tego, że nie wiemy komu tak naprawdę powierzamy swoje pieniądze – bankowi czy obsługującej go firmie technologicznej.

Kiedyś była rodzina bankierów, a teraz kto jest?

Ekspertka odwołuje się do początków bankowości. Już kilkaset lat temu było wiadomo u kogo lokuje się swoje pieniądze, i było wiadomo, że da się je wypłacić w innym rejonie Europy.

Te pierwsze instytucje finansowe należały do rodzin ( ekspertka zapewne ma na myśli np. rodzinę Medyceuszy czy później Rothschildów), co było gwarancją bezpieczeństwa i dawało pewność odzyskania powierzonych środków.

Banki jak telewizory

„Teraz jeśli giną Ci pieniądze z konta bank mówi to technologie” – zauważa Zuzanna Skalska.

Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, że „teraz człowiek musi być bardziej odpowiedzialny niż bank.”

We współczesnym świecie wszyscy popełniają te same błędy, mają tych samych poddostawców. Ekspertka porównuje przemiany na rynku bankowym do przemian na rynku producentów telewizorów, które nastąpiły w ostatnich 20 latach.

Teraz istnieją tylko dwaj producenci wyświetlaczy LCD, więc w zasadzie telewizory są takie same, tylko różnią się markami i naklejkami na obudowie. I tak samo jest z bankami, jej zdaniem.

Źródło: aleBank.pl