V Forum Liderów Banków Spółdzielczych: Strategia nigdy nie zamknięta

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.10.2012.foto.008.250xWysiłkiem setek tysięcy ludzi, w tym 32 tys. pracowników, bankowość spółdzielcza zbudowała fundusze własne ponad dwukrotnie wyższe od tych, którymi w 1993 r. dysponował cały polski sektor bankowy.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podkreśla, że w ciągu ostatnich 20 lat bankowość spółdzielcza została zmodernizowana pod względem rozwiązań technologicznych, produktów i świadczonych usług, sprostała również wymogom regulacyjnym, którymi była obciążana w rozmiarach ogromnych. Ma dzisiaj bardzo wielu lojalnych klientów i zdrowe portfele, chociaż rynek podlega niezwykle dynamicznym zmianom, a ponad 60 proc. kredytobiorców już współpracuje z co najmniej dwoma, a często nawet z kilkoma bankami.

Zrozumieć ryzyko

– Niepokoi nas kwestia ustawy o kredycie konsumenckim – przyznaje prezes ZBP. – Nie rozumiemy, dlaczego niektóre instytucje pożyczkowe są zwolnione z badania zdolności kredytowej swoich klientów, narażając ich na straty. Uważamy, że niedobra jest też konstrukcja ustawy o upadłości konsumenckiej. Apelujemy do parlamentu o poparcie starań, abyśmy uzyskali zgodę na dostęp do pełnej informacji gospodarczej, np. o tym, czy dany podmiot bądź osoba ubiegająca się o kredyt nie zalega już od długiego czasu ze zobowiązaniami podatkowymi bądź nie reguluje płatności wobec ZUS.

V FORUM LIDERÓW BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ z tematem przewodnim „Model polskiej bankowości spółdzielczej w świetle zmian regulacji unijnych” zorganizował Związek Banków Polskich przy współpracy Grupy BPS, i Spółdzielczej Grupy Bankowej. W dwudniowych obradach wzięło udział 380 prezesów i menedżerów banków spółdzielczych, funkcje gospodarzy konferencji pełnili Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP oraz Teresa Kudlicka, przewodnicząca sekcji spółdzielczej ZBP. Partnerami generalnymi FLBS były: Biuro Informacji Kredytowej, Mondial Assistance, NCR i Visa. Patronat medialny sprawował miesięcznik NBS oraz portal aleBank.pl.

Wstęp do debat eksperckich stanowiły prezentacje problemowe, których autorami byli Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes ZBP, Tomasz Mironczuk – prezes Banku BPS S.A. i Paweł Pawłowski – prezes SGB-Banku S.A. Analizę pożądanych zmian instytucjonalnych w sektorze banków spółdzielczych przedstawił Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF. O funkcjonowaniu systemu ochrony instytucjonalnej w grupie banków niemieckich mówił Michael Stappel, przedstawiciel DZ Banku

Nie można przymykać oczu na istnienie tzw. słupów, które zajmują się niczym innym, tylko produkowaniem fałszywych zaświadczeń o dochodach w nieistniejących firmach. W związku z tym ryzyko dla banków jest niepotrzebnie wysokie.

Związek Banków Polskich jest przeciwny marginalizowaniu udziałów zgromadzonych w bankach spółdzielczych.

– Udziały te często stanowią 40-50 proc. funduszy własnych. Przez ponad 20 lat tłumaczyliśmy spółdzielcom, dlaczego nie powinniśmy wypłacać dywidendy, namawialiśmy, żeby nabywali udziały. Uważamy, że należy stabilizować te fundusze, nie lekceważmy ich znaczenia. Nie wolno tego robić. To byłby błąd, na udziałach członkowskich zasadza się cała istota bankowości spółdzielczej – akcentuje K. Pietraszkiewicz.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI