V edycja Index Investment Challenge rozstrzygnięta

V edycja Index Investment Challenge rozstrzygnięta
Index Investment Challenge 2021. Źródło: GPW
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakończyła się V edycja konkursu inwestycyjnego Index Investment Challenge, organizowanego przez Fundację GPW oraz Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Podczas uroczystej Gali Finałowej nagrodzono zwycięzców: główną nagrodę w konkursie odebrał zespół "Lapidarna Szyszka". Kolejne czołowe miejsca zajęli "Taktyk", "Bakayaro", "xPionker" oraz "PalcemPoWodzie". Nagrodzone zostało również Koło Naukowe "Studenckie Koło Naukowe Finansów z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego", którego członkowie osiągnęli najwyższą zagregowaną stopę zwrotu. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji konkursu wyniosła ponad 30 000 PLN, poinformowali Organizatorzy.

Niemal 4000 studentów z 345 uczelni oraz 167 Kół Naukowych zmierzyło się w V edycji konkursu Index Investment Challenge (IIC). Poznaliśmy wyniki konkursu, którego uczestnicy w dniach 6 kwietnia – 28 maja br.  inwestowali wirtualne środki i rywalizowali na udostępnionej przez GPW platformie „GPWtr@der”. Przedmiotem wirtualnych inwestycji były akcje spółek wchodzące w skład indeksów WIG20 i mWIG40, ETF-y oraz kontrakty terminowe notowane na GPW.

Tego typu wydarzenia edukacyjne są tym czego potrzebujemy, by w pełni wykorzystać potencjał polskiego rynku kapitałowego

Na podstawie rankingu finałowego dziesięciu najlepszych studentów wzięło udział w finale konkursu, który odbył się 8 czerwca br. na Sali Notowań GPW. Podczas Wielkiego Finału studenci swoje zlecenia oparli głównie na kontraktach terminowych, natomiast w inwestowanych akcjach pojawiły się tylko akcje CD Projekt. W całym konkursie uczestnicy aż w 70% inwestowali w kontrakty terminowe, co wskazuje na popularność tego instrumentu finansowego wśród młodych inwestorów.

‒ Liczę, że możliwość udziału studentów w wirtualnym trading roomie na warszawskiej giełdzie, która od paru kwartałów jest drugą najbardziej płynną giełdą Unii Europejskiej, przekona młode pokolenie, że rynek kapitałowy w Polsce daje olbrzymie możliwości.

To jest niewyeksploatowany teren, na którym wciąż kapitalizacja spółek notowanych do PKB jest relatywnie niska w porównaniu ze średnią europejską – jeszcze połowa rynku jest niezagospodarowana. Pomimo, że od pięciu kwartałów GPW jest najdynamiczniej rosnącą pod względem obrotów giełdą w Europie, wciąż jeszcze te obroty nie są na takim poziomie, jaki daje polska gospodarka.

Tego typu wydarzenia edukacyjne są tym czego potrzebujemy, by w pełni wykorzystać potencjał polskiego rynku kapitałowego ‒ skomentował Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW podczas uroczystego finału IIC.

Czytaj także: GPW: dywidendę w 2021 r. planuje więcej spółek niż przed rokiem, wypłacić mogą łącznie 25,4 mld zł; banki czekają na ruch KNF

Pokolenie nowych inwestorów

Główną nagrodę w konkursie odebrał zespół „Lapidarna Szyszka”, czołowe miejsca zajęli „Taktyk”, „Bakayaro”, „xPionker” oraz „PalcemPoWodzie”.

‒ Po dwóch latach współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, udało nam się stworzyć największy konkurs inwestycyjny dla studentów w Polsce. Mimo trudnych warunków pandemicznych znalazła się grupa studentów, która zdecydowała się codziennie inwestować i opracowywać strategię inwestycyjną.

Mam nadzieję, że zdobyte podczas Index Investment Challenge doświadczenie wykształci nowe pokolenie inwestorów i spotęguje zainteresowanie polskim rynkiem kapitałowym – powiedział Bartosz Niebrzydowski, Prezes Fundacji GPW.

Podsumowanie V edycji Index Investment Challenge

 V edycja Index Investment Challenge
Źródło: GPW

Index Investment Challenge to ogólnopolski konkurs inwestycyjny, którego celem jest promowanie rynku kapitałowego oraz aktywnego sposobu lokowania środków. Studenci z całej Polski oraz z zagranicy za pomocą gry inwestycyjnej pogłębiają swoją wiedzę dotyczącą finansów i ekonomii, wykorzystując ją w praktyce.

Każdy uczestnik dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. W pierwszych dwóch tygodniach rozgrywki uczestnicy inwestują w akcje spółek wchodzących w dniu rozpoczęcia konkursu w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz w ETF-y. W dalszej części konkursu uczestnicy lokują wirtualne środki również w kontrakty terminowe notowane na GPW.

Zdobyte podczas Index Investment Challenge doświadczenie wykształci nowe pokolenie inwestorów i spotęguje zainteresowanie polskim rynkiem kapitałowym

W konkursie nagrodzonych zostało pierwszych pięciu uczestników, którzy uzyskali najwyższe wartości portfela inwestycyjnego w momencie zamknięcia Gry:

1 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 6 500 tysięcy złotych + staż u Partnera Technologicznego;

2 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 4 000 tysięcy złotych + staż u Partnera Technologicznego;

3 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości złotych 2 500 tysięcy złotych + staż u Partnera Technologicznego;

4 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 1 500 złotych;

5 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 1 000 złotych.

Czytaj także: Dobre Praktyki na Głównym Rynku GPW zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 roku

Dodatkową nagrodę w Konkursie otrzyma pięciu Uczestników Finału, którzy zajmą w rankingu Finału miejsca od 1 do 5, w wysokości:

1 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 6 000 tysięcy złotych;

2 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 4 000 tysięcy złotych;

3 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości złotych 2 500 tysięcy złotych;

4 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 1 200 złotych;

5 miejsce: nagroda dla Uczestnika w wysokości 1 000 złotych.

Nagrodzonych zostało także pięciu kolejnych uczestników, którzy otrzymali vouchery umożliwiające bezpłatny udział w kursie „Giełda dla średniozaawansowanych” o wartości 450 zł. Ponadto, nagrodzone zostało koło naukowe, którego członkowie osiągnęli najwyższą zagregowaną stopę zwrotu. Członkowie nagrodzonego koła otrzymali pięć bezpłatnych voucherów na kurs Szkoły Giełdowej.

V edycja Index Investment Challenge została zorganizowana przez Fundację GPW oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Partnerem Strategicznym projektu był PKN ORLEN.  Partnerem Technologicznym – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerem Głównym był Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. 

Pomysł na zorganizowanie tej inicjatywy pochodził z Koła Naukowego „Index”, które działa przy UE w Krakowie i jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Partnerami konkursu byli: CFA Society Poland, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Honorowy patronat nad projektem objęło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, IZFiA, oraz Fundacja im. Lesława Pagi.

Czytaj także: GPW planuje do końca roku uruchomić rynek Global Connect z zagranicznymi spółkami

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW