URE: nabór na premię kogeneracyjną indywidualną od 1 do 3 września; maksymalna wartość to ponad 3,9 mld zł

URE: nabór na premię kogeneracyjną indywidualną od 1 do 3 września; maksymalna wartość to ponad 3,9 mld zł
Fot. stock.adobe.com/Gina Sanders
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Regulacji Energetyki (URE) przeprowadzi nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji od 1 do 3 września br., podał Urząd. Maksymalna wartość premii to ponad 3,9 mld zł.

„W naborze mogą wziąć udział nowe lub znacznie zmodernizowane jednostki kogeneracyjne; wszystkie o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze” – czytamy w komunikacie.

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią wynosi 36 TWh (w tym 1,8 TWh dla wytwórców energii elektrycznej w jednostkach zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Tym samym w naborze zaoferowana zostanie cała ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przewidziana do sprzedaży w 2021 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska.

Maksymalna wartość premii to ponad 3,9 mld zł, z czego ponad 195 mln zł (5%) przewidziano dla wytwórców zlokalizowanych poza terytorium Polski.

Nabór w formie papierowej

Otwarcie naboru nastąpi 1 września o godzinie 8:15, a zamknięcie 3 września o godzinie 16:15. Zgodnie z regulaminem naboru na premię kogeneracyjną indywidualną, zostanie on przeprowadzony w formie pisemnej, w postaci papierowej. Informacje o wynikach naboru URE ogłosi niezwłocznie po jego rozstrzygnięciu.

„Ogłoszenie kolejnego naboru na premię kogeneracyjną indywidualną planowane jest grudzień 2021 r.” – podano także.

Nowy system wsparcia

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających jednocześnie energię elektryczną i ciepło, które przyznawane jest w czterech formach: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru. Nowy system zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.

W 2020 r. prezes URE przeprowadził nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w jednostkach kogeneracji. W wyniku rozstrzygnięcia naboru premią kogeneracyjną indywidualną objęto blisko 18 TWh energii elektrycznej, a wartość premii wyniesie ponad 936 mln zł.

Źródło: ISBnews