UOKiK w nowej kampanii ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy

UOKiK w nowej kampanii ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy
Tomasz Chróstny Fot. UOKiK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął ogólnopolską kampanię społeczną "Stracisz dane, stracisz pieniądze!", a której ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy.

Konsumenci coraz częściej padają ofiarą cyberoszustów. Ich metody są coraz bardziej wyszukane i niemal każdego dnia przybierają nowe formy. Skuteczność przestępczych działań zwiększa wykorzystywanie emocji potencjalnych ofiar, ich trudnych czy też zwykłych, życiowych sytuacji. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zainicjował kampanię „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Ostrzega w niej przed groźbą utraty danych i środków finansowych oraz apeluje o wzmożoną ostrożność konsumentów.

Działania informacyjne i edukacyjne na temat oszustw

– Konieczne są intensywne działania informacyjne i edukacyjne na temat oszustw, których ofiarami padają konsumenci, w tym seniorzy. Elektroniczne transakcje i płatności, aplikacje ułatwiające załatwianie spraw stały się już naszą codziennością. Niestety, przestępcy nie pozostają w tyle. Nie muszą już kraść portfela, żeby pozbawić nas środków do życia. Wystarczy, że ukradną nasze dane. Chwyty socjotechniczne mogą osłabić czujność konsumentów. Poczucie zagrożenia, strachu czy presji często uniemożliwia im chłodną ocenę sytuacji. Uważajmy, każdy z nas może znaleźć się na celowniku przestępców – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czytaj także: IT@BANK 2022: cyberbezpieczeństwo i klient w centrum uwagi >>>

Spoty kampanii „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”, które już można zobaczyć m.in. w TVP i usłyszeć w Polskim Radiu, skupiają się na wybranych sytuacjach, w których może dojść do wyłudzenia danych i kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów / UOKiK