UOKiK: mBank ma zwrócić klientom pobrane opłaty dotyczące kredytów odnawialnych

UOKiK: mBank ma zwrócić klientom pobrane opłaty dotyczące kredytów odnawialnych
Źródło: mBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W wyniku postępowania przeciwko mBankowi wszczętego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w maju 2020 r. prezes UOKiK zakwestionował pobieranie przez mBank opłat za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny, podał Urząd. Bank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i zwróci konsumentom niesłusznie pobrane opłaty.

„Podstawą do zajęcia się sprawą była skarga konsumenta, który został zobowiązany do zapłaty określonej kwoty za to, że wypowiedział umowę o kredyt odnawialny. Kredyt odnawialny to kredyt związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym i stanowi stale dostępną linię kredytową z przeznaczeniem na dowolny cel. Powiększa saldo środków dostępnych na rachunku bankowym. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: UOKiK sprzeciwia się ujemnemu oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych >>>

mBank oferował kredyty odnawialne od 500 zł do 150 tys. zł na promocyjnych warunkach, co oznaczało, że nie pobierał prowizji za ich udzielenie. Umowa zastrzegała prowizję za odnowienie limitu po 12 miesiącach. Jak wykazało postępowanie, osoba, która chciała uniknąć tej opłaty i rozwiązała umowę przed upływem roku od dnia jej zawarcia, musiała jednak zapłacić innego rodzaju opłatę. Była ona obliczana jako procent od całkowitej kwoty przyznanego limitu – niezależnie od wykorzystanej sumy, wskazano w materiale.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości krytykuje UOKiK: jakość niektórych działań budzi zastrzeżenia i utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej >>>

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat.

„Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę – bez obawy o sankcje. W przypadku kredytu odnawialnego w mBanku nie było to możliwe” – podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews