UOKiK: 26,6 mln zł kary dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Banku Millennium i 23,6 mln zł dla Santander Bank Polska

UOKiK: 26,6 mln zł kary dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Banku Millennium i 23,6 mln zł dla Santander Bank Polska
Tomasz Chróstny Fot. UOKiK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 26,6 mln zł kary na BNP Paribas, 10,5 mln zł na Bank Millennium oraz 23,6 mln zł na Santander Bank Polska. Urząd uznał za niedozwolone klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym.
.@UOKiKgovPL uznał za niedozwolone klauzule dot. zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych #UOKiK #BNPParibas #BankMillennium #SantanderBank @BNPParibas_PL @BankMillennium @SantanderBankPL

Urząd podał, że zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych nieprecyzyjnie określające zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów.

W ocenie UOKiK w efekcie funkcjonujących zapisów, banki mają możliwość subiektywnego kształtowania kursów walutowych, stanowiących podstawę ustalania wysokości rat płaconych przez kredytobiorców.

Czytaj także: UOKiK: 4,91 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska >>>

UOKiK: kryteria dotyczące ustalania spreadu naruszają zbiorowe interesy konsumentów

„Stosowane przez banki kryteria dotyczące ustalania tzw. spreadu naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Kredytobiorcy nie mają możliwości sprawdzenia, w jaki sposób banki wpływają na kursy walut publikowane w ich tabelach i w efekcie, czy nie naliczają im zbyt wysokich rat kredytu. Banki poprzez zapisy klauzul niedozwolonych zapewniły sobie możliwość subiektywnego ustalania wysokości kursów walutowych, w efekcie czego konsumenci mogli płacić zawyżone raty kredytów. Jest to sytuacja niedopuszczalna” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: UOKiK: banki zwrócą klientom minimum 1,5 mld zł z tytułu wczesnych spłat kredytów konsumenckich >>>

Banki mogą odwołać się do sądu

Decyzje nie są prawomocne, banki mogą odwołać się do sądu.

Wcześniej decyzje w podobnych sprawach UOKiK wydał wobec Deutsche Bank Polska (prawie 7 mln zł kary) i Getin Noble Bank (prawie 13,5 mln zł).

Źródło: PAP BIZNES