Umowy kredytowe: WIBOR jest i będzie

Umowy kredytowe: WIBOR jest i będzie
Źródło: Beax via Wikimedia Commons [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)]
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zmiany wprowadzane do WIBOR-u to w istocie jego upgrade - mówili w czwartek dziennikarzom przedstawiciele zarządu GPW Benchmark, podczas prezentacji efektu prac z zakresu dostosowania Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR. Ich zdaniem w umowach kredytowych nie będzie konieczne wprowadzanie zmian związanych z modyfikacją WIBOR-u.

#Zbigniew Minda: Zmodyfikowany WIBOR ma zachować kluczowe elementy dotychczasowej metody i jednocześnie spełniać warunki rozporządzenia BMR

W czwartek zarząd GPW Benchmark zorganizował dla dziennikarzy spotkanie w formie warsztatów, podczas których zaprezentował aspekty prawne, regulacyjne i metodologiczne związane z zapewnieniem zgodności metody opracowywania Stawek Referencyjnych  z wymogami rozporządzenia  Parlamentu Europejskiego i Rady UE ( BMR – Benchmark Market Regulation).

Rozwiązanie, które przedstawiono dziennikarzom- jak zapewniali gospodarze spotkania – pozwala na stopniowe i ewolucyjne dostosowanie metody do zmieniających się realiów gospodarczych nie generując przy tym ryzyka dla ciągłości Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR.

Kluczowy WIBOR

WIBOR to kluczowy benchmark w polskim systemie finansowym. Dla konsumentów jest ważny ponieważ występuje praktycznie w każdej umowie kredytowej w złotych polskich.

Na pytanie aleBank.pl czy po zmodyfikowaniu WIBOR-u będą konieczne zmiany w umowach kredytowych lub zaistnieje potrzeba specjalnego komunikowania się banków ze swoimi klientami, Aleksandra Bluj – wiceprezes Zarządu GPW Benchmark wyraziła przekonanie, że nie będą potrzebne zmiany w większości umów kredytowych gdyż zmodyfikowana stawka referencyjna WIBOR będzie w istocie kontynuacją obecnego WIBOR-u. Jak stwierdził inny uczestnik spotkania – będzie to upgrade tej stawki referencyjnej, a nie jej zmiana.

Zdaniem wiceprezes GPW Benchmark każdy z banków samodzielnie podejmie decyzję o tym w jaki sposób poinformuje swoich klientów o modyfikacji WIBOR-u.

Czytaj także: Od 2020 roku możliwa większa zmienność stawek WIBOR/WIBID >>>

Zmodyfikowany WIBOR od początku 2020 roku?

Zarząd GPW Benchmark przedstawił też harmonogram prac nad zmianami w stawkach referencyjnych WIBID i WIBOR.  We wrześniu zostanie opublikowany Dokument Konsultacyjny i jednocześnie rozpoczną się prace wdrożeniowe.

W grudniu 2019 roku planowane jest złożenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych.

Jak informowali dziennikarzy przedstawiciele GPW Benchmark założeniem jest brak zmiany definicji Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR – dalej celem pomiaru będzie stopa po jakiej bank może złożyć lub przyjąć depozyt od innego banku.

Zbigniew Minda prezes GPW Benchmark mówił, że zmodyfikowany WIBOR ma zachować kluczowe elementy dotychczasowej metody i jednocześnie spełniać warunki rozporządzenia BMR. WIBOR i WIBID mają być odporne na manipulacje, mają wiernie odzwierciedlać rynek i mają być transparentne.

Z informacji przekazanych przez organizatorów spotkania można wnioskować, że w ustalaniu wartości wskaźnika WIBOR pierwszeństwo daje się realnym transakcjom, które miały miejsce na rynku.

Czytaj także: Co dalej z WIBOR-em po 2019 roku?

Jeśli ich nie ma, szuka się transakcji na podobnych rynkach i ekstrapoluje się jaką wartość miałaby taka transakcja na rynku bazowym.

Jeśli nie byłoby i takich transakcji, to wtedy do ustalania wartości wskaźnika będą brane pod uwagę kwotowania wiążące przekazywane przez uczestników fixingu.

 

Indeksy giełdowe także w administracji GPW Benchmark

Eksperci GPW Benchmark przeprowadzili szereg testów proponowanych przez siebie rozwiązań. Testy prowadzono na historycznych przebiegach Indeksu WIBOR.

Poinformowano także dziennikarzy, że GPW Benchmark jeszcze w tym roku zostanie administratorem indeksów giełdowych z głównego rynku GPW, NewConnect oraz Treasury BondSpot Poland (TBSP), w tym m.in.: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80.

Przedstawiciele GPW Benchmark wspomnieli również, że będą pracowali nad różnego rodzaju nowymi benchmarkami dla polskiego rynku finansowego.

Odnosząc się do dalszej przyszłości stawek referencyjnych Aleksandra Bluj stwierdziła, że zapewne stawki będą podlegały ewolucyjnym zmianom, i że to rynek będzie decydował, które wskaźniki są najlepsze i najbardziej godne zaufania. 

Źródło: aleBank.pl